Подарок од природата: Три најсилни антибиотици

Овие три намирници претставуваат вистинско богатство од природата. 

Масло од оригано

Ова магично масло се добива од листот на билката. Освен што неговиот мирис и арома совршено одговара со многубројни оброци, маслото од оригано е магичен борец против инфекции. Многу мала доза од ова масло има неверојатни антибактериски својства против дури 25 различни видови на бактерии.

Дозирање: 1 до 4 капки три пати дневно во шолја чај или чаша сок.

Лук

Лукот е силен, природен антибиотик кој не ги уништува здравите бактерии како што го прават тоа хемиските антибиотици. Го успорува растењето на бактериите и успешно уништува вируси и габични инфекции.

Дозирање: 2 до 4 чешниња лук како додаток на оброците или во салата

Чили пиперки

Чили пиперките, познати под името лута или црвена пиперка се важен дел од азиската историја, како во кулинарството така и во традиционалната медицина. Овој многу едноставен зачин со лут, но дискретен вкус одговара со многу јадења и десерти, а најчесто се користи сушен или во облик на прав. Има противвоспалителни и антибактериски својства.

Доирање: 1/2 лажичка дневно како додаток на оброкот или две лажички во чај или сок.
Коментари

[fbcomments]