Категории

Подгответе ја вашата кожа за летото – Совети за правилна нега

Летото се приближува и време е да ја разбудиме кожата од хибернација. Познато е дека бара различна грижа во различни периоди од годината, па сега е вистинското време да бидете подготвени за летната сезона.

Планирање на летен одмор и евентуално купување нов костим за капење ментално ќе ве подготви за летото, но и на вашата кожа и треба подготовка.
За убава, мазна кожа што едвај чекате да ја покажете на плажа, потребно е малку напор и подготовка. И сето ова е можно со овие шест едноставни совети за подготовка на кожата за лето:

1. Здрава и сјајна кожа
Редовниот пилинг може да биде дел од режимот на здрава кожа без оглед на сезоната, освен во случај на посилна чувствителност на кожата. Тогаш треба да бидете внимателни со видот на пилинг и зачестеноста на апликацијата. Пилингот може да ви помогне да постигнете здрава и сјајна мазна кожа.

– Пилингот мора да се направи внимателно. Целта е да се отстрани надворешниот мртов слој на кожата без да се повреди слојот под површината – објаснува дерматологот Дорис Деј.

Четки, ракавици за пилинг и редовни пилинг нудат лесни начини за исправување на грубите области на кожата. Ротирачките четки за чистење физички ги отстрануваат мртвите клетки на кожата. Производите кои хемиски ја лупат кожата содржат состојки како што се гликолна, салицилна или полихидрокси киселина, поради што кожата го отфрла стариот, надворешен слој на кожата.

2. Отстранете ги влакната без иритација
Ако летото за вас значи одмор на плажа или покрај базен, отстранувањето на вишокот влакна ќе биде еден од првите предизвици со кои ќе се соочите. По депилацијата, особено со восок, потребно е да се смири и негува кожата. Дајте и малку време на кожата да се опорави пред да заминете на плажа.

– Јас секогаш ги советувам клиентите по депилацијата 48 часа да не излегуваат на сонце. Фоликулите се чувствителни на иритација, а кожата може да биде чувствителна поради топлина или ласерско триење, депилација или бричење – советува Синди Баршоп, сопственичка на приватната болница Комплетно гола.

– Бидејќи повеќето жени прават депилација непосредно пред одмор, со цел да и помогнат на кожата да се храни и да се опорави што е можно побрзо, добро е да се нанесе крема за сончање без масло и потоа да се пудра во прав со бебешка пудра без талк – додава Баршоп.

За да спречите раст на косата, треба да избегнувате премногу тесна облека и да користите производ по депилација кој содржи гликолна и салицилна киселина, кои спречуваат мртви клетки на кожата да предизвикаат црвени мозолчиња.

3. Борете се против УВ зрачењето со храна
Целокупната работа што ја вложувате за да изгледате добро во вашата кожа нема да има ефект ако не ја заштитите од сончевите зраци, кои се најсилни во текот на летото. Според истражувањето, варените домати се богати со ликопен, антиоксиданс кој помага во борбата против негативните ефекти на УВ зраците како што се црвенило, отоци и изгореници. Ако планирате да поминете многу време на отворено, вклучете во исхраната многу сос од домати или супа (која може да се јаде топла или ладна), како и друг зеленчук што ќе ви ја обезбеди потребната количина на ликопен.

4. Исчистете го телото од мозолчиња и акни
Пристапот кон лекување на акни на грбот, градите и на други места на телото е ист како третман на акни на лицето.

– Редовно лупење, без допирање и копање по акните, и лекување на кожата со ефикасни креми – вели Деј и додава дека ова е единствениот успешен начин да се решат проблемите со акните.

Миењето со производи што содржат салицилна киселина помага да се отстранат мртвите клетки на кожата. Производите на бензоил пероксид исто така можат да помогнат со продирање во кожата и убивање на бактерии кои предизвикуваат акни.

5. Успешно сокријте го целулитот

Прво, добрата вест – некои производи можат да го измазнат несаканиот изглед на целулит. И сега е лошо – нема да се ослободите од целулитот засекогаш. Ефектот на измазнување и тонирање, како и многу добри работи во животот, е минлив. Сепак, користењето тониран лосион кој ќе ви помогне да го сокриете целулитот ќе ви помогне да изгледате и да се чувствувате подобро. Кожата ќе изгледа затегната и тен, што исто така ќе ги покрие дупките за целулит.

– Производи што содржат кофеин и теофилин привремено ги дехидрираат масните клетки. Меѓутоа, ако сакате да се ослободите од целулитот на долг рок, треба да одите на масажи, да вежбате и да ја прилагодите вашата исхрана – објаснува таа.

6. Однесувајте се кон вашите нозе на добра грижа
Ако носевте чизми цела зима, веројатно би можеле да користите освежителен третман на нозете пред да се префрлите на флип-апостолки и отворени сандали. Започнете ја вашата салонска програма за педикир или ако останете без време, можете да ги примените советите на д-р Деј како да ги омекнете стапалата додека спиете. Прво е потребно да се отстрани подебелата кожа со датотека за стапала. Потоа нанесете богат крем за омекнување или маст, а стапалата завиткајте ги со најлонска фолија и памучни чорапи.

Со ова треба да спиете ноќе и да ја применувате постапката додека не постигнете мазна кожа. Откако ќе го постигнете изгледот на стапалата што ви се допаѓа, добро е да го применувате овој третман еднаш неделно за да ги одржувате нозете мазни и негувани.

Прегледи:
65
Категории:
Убавина и мода
Објавено на:
12.05.2021