Категории

Појадок кој намалува 4 килограми: Ви откриваме 3 здрави трикови за слабеење и детоксификација на организмот

Три работи кои треба да ги промените во вашиот појадок, за полесно да ги изгубите вишокот килограми.

Нутриционистите истакнуваат дека со промена на начинот на исхрана за време на појадокот можете многу брзо да изгубите 4 килограми. Треба да го ограничите внесувањето на шеќери и јаглени хидрати, но и да ги користите овие три начини кои ќе ви помогнат да го исчисите организмот, да го регулирате апетитот и да ја добиете вашата совршена тежина.

1. Прво вода

Многу нутриционисти велат дека прво што треба да направите наутро е да испиете две чаши вода. Докажано е дека пиењето вода пред јадење, го регулира апетитот и помага брзо и едноставно да ослабете.

2. Кафе

Многу луѓе имаат навика да го пијат своето утринско кафе пред да појадат, но ако сакате да ослабете, морате и во пиењето на кафе да воведете неколку ограничувања. Експертите истакнуваат дека луѓето на диета треба да избегуваат кремасто кафе со шлаг и највеќе го препорачуваат класичното црно кафе.

Исто така, треба да избегнувате кафе со шеќер, како и разни инстант кафиња кои содржат засладувачи. Едно неодамнешно истражување докажало дека црното кафе помага да ослабете, со стимулирање на кафените масти кои согоруваат калории во вашето тело.

3. Овошје за слабеење

Многу луѓе одлучуваат да појадуваат овошје, освен што помага да ослабете, ви дава и голема доза на енергија. Ако сакате побрзо да изгубите килограми, тогаш бидете внимателни во изборот на овошје. Бананата содржи 105 калории, додека пак грејпфрутот содржи само 42 калории. Вие што сакате да ги видите резултатите што е можно поскоро треба главно да јадете цитрусно овошје. Истажување кое траело повеќе од 12 недели и било споведено на над 90 луѓе со прекумерна тежина, докажало дека ако секое утро јадете барем половина цитрусно овошје, за многу кратко време ќе изгубите повеќе од 2 килорами.

Мали промени во навиките може да донесат одлични резултати, кога станува збор за здравјето и губењето на тежина. Започнете од денес!

Прегледи:
613
Објавено на:
25.07.2019