Полнето совршенство од рерна: Селски компир со сланина и кајмак! (РЕЦЕПТ)

Компир подготвен на овој начин можете да го јадете секој ден и нема да ви здодее!

Состојки:

 • компири колку што ви се потребни
 • свинска маст или путер за убаво да се премачка дното на плехот
 • неколку парчиња сланина (може и без неа)
 • малку сок од лимон
 • малку кајмак (во недостаток може и крем сир)
 • 1-2 чешниња лук
 • сечкан свеж магдонос
 • сол

Подготовка:

 • Компирот ставете го да се вари и оставете го да врие нешто помалку од 10 минути. Ако е млад, доволно се и 5 минути.
 • Плехот во кој ќе печете подмачкајте го со многу маст или путер.
 • Не се препорачува зејтин, иако маслоново масло може да дојде в предвид.
 • Компирите посолете ги, поголемите расечете ги на два дела, наредете ги во плехот и секој од нив покријте ги со парче сланина.
 • Ставете ги во рерната загреана на 250 степени. Колку време ќе ви биде потребно зависи од големината на компирите, а ќе знаете дека е готов по кафеавата боја на кората.
 • Пред крајот на печењето извадете ги од рерна и наросете ги со многу ситно исечканиот лук.
 • Кога и лукот ќе пушти малку мирис, извадете го плехот, исцедете малку лимонов сок и одозгора ставете магдонос.
 • Со кајмакот прелијте ги компирите кога ќе ги сервирате.Коментари

коментари