Посни колачи – готови за 5 минути: Овие се најубавите бомбици од банана (РЕЦЕПТ)

Најбрзиот вегански колач – рецепт кој што ќе го обожавате!

Ако сакате да направите нешто слатко на брзина, ви предлагаме вегански бомбици без ниту еден грам шеќер.

Состојките на овие бомбици се полни со протеини и минерали, а вкусот е магичен.Идеално за секој кој пости.

 

Рецепт за бомбици од банана и овесниснегулки

 

Состојки:

  • 2 банани
  • 5 урми
  • 100 гр. сусам
  • 200 гр. овесниснегулки
  • 1 лажичка мед

 

Подготовка:

Изблендирајте ги бананите и урмите во блендер, а потоа додадете ги овеснитеснегулки. Додадете лажичка мед и убаво измешајте сè. Направете бомбици, изтркалајте ги во сусам и повторно обликувајте ги бомбиците.

Оставете ги да одстојат околу еден час, а потоа сервирајте.
Коментари

[fbcomments]