Категории

Потребно ви е многу време да заспиете откако ќе легнете – На што укажува овој проблем?

Постојат оние кои можат да заспијат веднаш штом главата ќе ја допре перницата, а од друга страна има и такви кои заспиваат и никогаш не можат да заспијат. Може да биде многу исцрпувачко, особено следното утро. Неврологот и автор на „Biohack Your Brain“ Кристен Вилеумјер му објасни на Mind Body Green колку време им треба на повеќето луѓе во просек да заспијат.

Се разбира, не можете точно да го пресметате времето што ви треба за да заспиете, но веројатно можете да го процените, без разлика дали тоа е 10 минути или половина час. Иако сите се различни, Кристен вели дека на повеќето луѓе им требаат пет до 20 минути за да заспијат. Ако спаѓате во таа група, вие сте навистина среќни, тврди таа.
Ако заспиете во рок од 20 минути од спиењето, тоа е добар знак дека вашето тело и ум биле подготвени да заспијат. Сепак, таа забележува дека не мора да биде секоја вечер. Сè зависи од вашиот ден и количината на стрес што може да спречи да заспиете во рок од тие 20 минути.
– Ако не заспиете во тие 20 минути, не мора да значи дека нема да имате добар и квалитетен сон. Ако понекогаш ви треба еден час да заспиете, тоа е добро. Не вреди да се грижите – вели неврологот. Кога знаете приближно колку време обично ви треба за да заспиете, ова може да го земете предвид при планирање на времето за спиење.

Вилеумјер забележува дека ноќта кога има стрес и вознемиреност треба да легнете порано од тогаш ви треба малку повеќе време за да заспиете. Тој исто така препорачува додаток на магнезиум кој може да ви помогне да заспиете порано и да се смирите. – Повеќето луѓе не можат да спијат затоа што имаат различни мисли и постојано размислуваат за нешто. Со оглед на тоа, треба да најдеме начин да се смириме. Магнезиумот навистина ми помага. Може да го подобри квалитетот на спиењето, да поддржи здрав деноноќниот ритам и да нè релаксира за да можеме да заспиеме што е можно побрзо – објаснува таа.

Покрај тоа, таа предлага затемнување на светлината час или два пред спиење за да му даде на телото сигнал дека е време за спиење. – Мислам дека затемнета една од најважните предмети пред спиење. Ако одите во кревет во 22 часот и имате проблем со спиењето, можеби треба да започнете да ги затемнувате светлата во 8. Исто така, обрнете внимание на температурата во просторијата, не ја прашувајте задушена или премногу жешка “, вели Кристен. И, ако сте под голем стрес, таа ви препорачува да медитирате, да се бањате, да читате книга или да ги слушате звуците на природата или смирувачките звуци на Интернет пред да одите во кревет. Колку сте помалку стресни, толку е поголема веројатноста да се опуштите и да заспиете порано, пишува вашето танго.

Прегледи:
57
Објавено на:
07.04.2021