Категории

Претставен првиот робот на светот со особини најблиски до човечките

(ВИДЕО) Engineered Arts, кој себеси се нарекува „водечки дизајнер и производител на хуманоидни роботи за забава“, неодамна ја претстави својата најнова креација – Ameka, која е опишана како најнапредниот хуманоиден робот во светот.

Кадарот од роботот стана хит: Амека речиси совршено имитира човечка мимикускриншот

Со текот на годините, компанијата објави неколку видеа, но ниту едно видео не постигна толкава популарност како спотот на Амека, кој беше објавен во средата и веќе собра над 200.000 прегледи. Видеото беше уште попопуларно на Твитер, каде еден клип беше прегледан повеќе од 11,6 милиони пати до петок наутро. Имаше и десетици илјади ретвитови и преку 175.000 лајкови.

Видеото започнува со робот кој изгледа како да спие, со затворени очи и благо навалена глава надолу. Истегнувајќи го рамото, роботот набрзо се разбудил, трепкајќи на светлина додека неговите очи гледале во собата. Потоа неколку секунди ги гледа рацете пред да се насмее на камерата. Некои корисници дебатираа дали роботот е компјутерски генериран или не. Сепак, Engineered Arts тврди дека Амека не е CGI, туку нејзиниот најнапреден хуманоиден робот досега.

Додека некои гледачи беа импресионирани од инженерството зад роботот, клипот беше премногу реален за други. Интернет стример и креатор на содржина Џ.Д. Витерспун реагираше на видеото имајќи го предвид Судниот ден: „Ни давам максимум 12 години“, напиша тој на Твитер.

„Брате, едвај чекам да се молам за живот пред бесен робот“, напиша јутјуберот Џо Сантагато.

Преплашените гледачи сепак можеа да бидат воодушевени од фактот што Амека се уште не може да оди. PDF-датотеките на веб-локацијата Engineered Arts покажуваат дека сите движења на Амека моментално се ограничени на горниот дел од телото, иако компанијата планира роботот да оди во иднина. Покрај тоа, иако изгледа дека е свесна за нејзините детални изрази и движења, Амека не е опремена со целосна вештачка интелигенција. Наместо тоа, роботот може да се смета за платформа за други компании да развијат сопствен софтвер за вештачка интелигенција.

Се разбира, Амека не е дизајнирана за светска доминација. Компанијата вели дека Ameka е платформа за интеракција човек-робот и во моментов се продава за да го привлече вниманието на настаните.

„Сакате да го привлечете вниманието на делегатите или новинарите? По повеќе од 15 години дизајнирање и градење роботи за изнајмување, нашиот експертски тим ги усоврши нашите врвни ликови за да создаде позитивен ПР што нема брзо да исчезне“, напишаа тие на нивното изнајмување роботи. страница.