Категории

Причини зошто постојано „паѓате“ на ист тип на мажи

Создавањето квалитетна врска може да биде најзабавното и највозбудливото искуство низ кое можете да поминете, меѓутоа, не е лесно да се најде партнер за тоа. Новата врска може да донесе многу работи од нас, како што е непријатност бидејќи не знаеме дали врската ќе успее или не. Тоа е исчекување дали му се допаѓате или не, како и дали ве привлекува.

Често, по почетната фаза на возбуда, многу жени се повторно несреќни. Забележуваат дека новото момче е премногу слично на поранешниот. Ако сте еден од нив, сигурно ќе се запрашате повторно: „Зошто излегувам со истиот тип на момче што не го сакам, и никогаш со типот што го сакам?“. Еве четири причини зошто повторно излегувате со истиот тип на маж.

Вашата вера во љубовта е намалена
Фокусирањето на сите пречки и на она што може да се случи, апсолутно ве ослабна. Размислувате како партнерот може да ве остави, да најде друг или едноставно да ви го скрши срцето на некој друг начин. Не размислувате само за ризиците, туку мислите дека има само негативни исходи. Така, за да не се разочарате, можеби ќе помислите дека е полесно да се откажете и воопшто да не се обидувате.

Не успевате да одите по она што го сакате
Ако мислите дека љубовта е невозможна или тешко остварлива, не успевате да одите по она што навистина го сакате. Плаши се! Токму поради овој страв играте на сигурно, се согласувате да бидете со маж кој ви се допаѓа. Кога излегувате со маж кој ви се допаѓа, нема ризик, вие го контролирате исходот. Ако тргнете по мажот што го сакате, постои ризик. Ризик од скршено срце и отфрлање.

Што всушност можете да направите? Ако ви се допаѓа маж, покажете му го тоа. Не размислувајте премногу далеку. Направете чекор по чекор и полека рушете ги вашите негативни верувања.

Мислите дека среќата им се случува само на другите
„Тие живееја до крајот на животот“ им се случува на луѓето кои одлучуваат да не се откажат, без разлика што ќе им се случи на патот. Човек кој е подготвен да ризикува и оди по она што го сака, го чека среќен „крај“. Личност која секогаш повторно ќе се крева по одбивањето, прекинот и болката и нема да биде задоволна со статус кво. Универзумот секогаш ги наградува упорните и решителните меѓу нас.

Затоа, излезете, најдете што (кој) ве прави среќни и тргнете по тоа.

Негативноста се јавува кога сме среќни
Нашите проблеми се јавуваат кога сме среќни и единствен начин да го избегнеме тоа е да бидеме во врска со некој кој не сака, се грижи за нас и кој всушност е наша поддршка. Чувството на несигурност, љубомора или избегнување на трауми од детството ќе се појават кога сме среќни. Она што го правиме во врска со тоа влијае на исходот. Тоа може да не дефинира и негативно да влијае на нашата среќа, а не мора.

Врската што ја цениме со некој што го сакаме може да биде пат до непознато и сосема ново искуство за нас. Да, тоа е страшно, но вреди. Затоа, соочете се со вашите проблеми и пронајдете го мажот што го сакате, а не оној кој само ве сака.

Што можеш да направиш?

Направете нови навики
Ако правиме сè преку некоја шема, единствениот начин да го промениме нашето однесување е да направиме нови модели. Ако некогаш сте се обиделе да се откажете од лоша навика или да научите нова вештина, тогаш веќе знаете колку е тешко да се промени воспоставеното однесување.

Овие промени не се случуваат (и најверојатно нема да се случат) преку ноќ, но овие совети можат да ви помогнат да станете посвесни за вашите стари модели и да усвоите некои нови.

Идентификувајте ја шемата што го предизвикува проблемот
Зависниците велат дека првиот чекор кон „чистење“ е да признаете дека имате проблем, истото важи и ако се најдете во хронично лоша врска. Но, немојте да молчите за тоа што се случило, навистина одвојте време да анализирате што ве привлекло кај секој од овие партнери. Барајте сличности. Дали се финансиски несигурни, емотивно ладни, насилни, неверни? Тоа е шаблонот. И ако не можете да го видите, тогаш добар терапевт (или добар пријател) може да ви помогне да го сфатите.

Обрнете внимание на делата, а не на зборовите
„Барем на почетокот на врската, фокусирајте се на она што го прави вашиот партнер, а не на она што тој го зборува“, советува Кристин Скот-Хадсон, лиценциран психотерапевт и сопственик на Create Your Life Studios во Калифорнија.

Секој може да каже „Душо, те сакам, ти си целиот мој свет“. Но, некој искрен ќе биде таму кога ќе каже дека ќе го стори тоа и ќе се однесува со вас со почит.

Со други зборови, немојте да ве поколебаат додворувања, комплименти и ветувања.

Запишете го и употребете го како потсетник
Можеби веќе сме свесни за нашите негативни шеми, но често љубовните очила го заматуваат нашето подобро расудување. Затоа, направете листа на сите предупредувачки знаци на претходните партнери кои покажуваат зошто тие не биле вистинската личност за вас. Уште поважно, прегледувајте ја оваа листа од време на време, особено кога излегувате со некој нов.

И на крај, одвојте време и бидете нежни со себе. Се обидувате да направите значајни промени кои се програмирани во вашиот мозок. На сите примероци им треба време да се создадат и уништат. И запомнете, штом ќе ја развиете оваа нова шема, таа на крајот ќе ви стане втора природа.

Прегледи:
332
Објавено на:
16.04.2022