Категории

Примени на лимонот во домаќинството – За што се може да ви користи

Речиси секогаш можете да најдете лимон во повеќето домаќинства. Освен што лекувате, можете да користите и лимон за чистење на домот. Остава пријатен и свеж мирис, тој е помалку штетен од повеќето производи за чистење.

Можете да користите лимон за:

Чистење на рерната
Пред да го купите најсилниот агенс полн со хемикалии, наместо да исцедите лимон, додадете малку сол и истријте ја масната површина и избришете ја со крпа. Бидете внимателни и не третирајте површини што може да бидат оштетени од лимонска киселина.

Складирање
Ако имате вага на котелот, најдобро решение е да го наполните котелот со вода, исечете парчиња лимон и додадете ги во водата и оставете ја водата да зоврие. Потоа исклучете го шпоретот, исплакнете го добро и исушете го.

Чистење на микробранова печка
Наполнете го садот на половина пат со ладна вода и додадете кора од лимон. Вклучете ја микробрановата печка околу 5 минути за да ја доведете водата до вриење, создавајќи пареа што ќе се шири околу микробрановата печка и ќе ја раствори маснотијата. Извадете го садот со вода внимателно и избришете сè со крпа.

Отстранување непријатни мириси од корпата за отпадоци
Ако вашата кафеава канта лесно прима непријатни мириси, нежно избришете ја со остатоци од лимони што веќе сте ги користеле за други цели.

 

Прегледи:
89
Категории:
Uncategorized
Објавено на:
23.07.2021