Категории

Природен лек за отстранување на лузни и стрии

Лузните се неизбежен дел од нашите животи и ретко кој човек неима барем едена.

Вистината е дека повеќето имаат лузни од младоста, а тие се повеќе или помалку пријатни потсетници на нашето детство. Сепак постојат и други видови лузни, како што се оние од хируршки интервенции и стрии, а кои шовеќето би сакале да ги отстранат од своето тело веднаш и засекогша.

5-Natural-Remedies-to-Remove-Scars-And-Stretch-Marks

Постојат повеќе начини за намалување или отстранување на лузни на природен начин, а според Barbara Close, автор на Чиста кожа/Pure Skin(Хроника, 2005), еден од најефикасните природни решенија да се отстранат стари лузни е користење на производи од темјан.

Тие се покажале како исклучително корисен начин за лекување и регенерација на кожата. Покрај тоа, овие производи смирување на кожата, ги намалуваат знаците на стареење и име анти-воспалителни својства.

Како да се отстрани и последната лузна

За отстранување на понови лузни, користете крем од невен, бидејќи е богат со флавоноиди и помага да се зајакне вашата кожа. Тој дава најдобри резултати кога се комбинира со витамин Е. Покрај тоа, таа обезбедува смирувачки и анти-воспалителни дејства, а исто така и ја омекнува кожата и помага да се забрза процесот на лекување.

готу кола

готу кола

Стрии

Готу Кола (Centella asiatica) е ползечка билка која расте во тропските предели. Таа е многу полезна за здравјето на човекот, а за отстранување на струу потребно е кон билки со неверојатна антибиотик. Да се отстрани стрии, потребни се ½ – 1 лажиче тинктура или 300 – 400 mg капсули секој ден.

download

Превенција од лузни

Манука мед е еден од најмоќните производи кои ни ги дава природата за спречување на појава на лузни. Манука медот има силни антибактериски својства за заштита на раните од инфекција, а тоа е најважно за спречување на формирање лузни. Манука мед содржи висока концентрација на витамин Ц, кој го промовира побрзо обнова на ткивата и го намалува воспалението.

Алое вера, исто така, прави чуда за лекување и регенерација на кожата благодарение на алантоин, кој го има во ова растение. Кога се применува локално, исто така делува како превенција од лузни, при што се сече листот од алоевера и се нанесува на раната.

Прегледи:
1950
Категории:
Здравје
Објавено на:
07.08.2016