Категории

Првата дама на САД – Џил Бајден во виолетова модна комбинација испрати силна порака

Сигурно е дека некои модни експерти сè уште не ги заборавиле феноменалните изданија на Меланија Трамп, сепак се чини дека новата прва дама е на добар пат да стане нова модна икона.

За нешто повеќе од еден месец по инаугурацијата, првата дама на САД, Џил Бајден, покажа препознатлив моден израз во кој има леснотија, опуштена елеганција, младешки стил, но и силни бои. За време на учеството во панел дискусија во центарот за истражување на рак, таа избра виолетова облека, која беше тренд број еден оваа сезона.

И покрај тоа што е тренди, тоа е боја што носи моќна порака. Познато е дека виолетовата боја ги симболизира правдата и достоинството, и со текот на годините стана симбол за родова еднаквост и силата на жените. Создадена е со комбинирање на топло и енергично црвено и ладно сино. Таа е една од таканаречените универзални бои што добро им одговара на сите, без оглед на бојата на тенот, поради што секој може да експериментира со разни нијанси на виолетова боја.

И првата дама направи одличен моден избор. Таа се одлучи за костум во потемна виолетова боја која се состои од здолниште и јакна со класичен крој, под која носеше бел врв со V-изрез.

Она што привлече внимание беа впечатливите чизми на првата дама, високи до колена и изработени од брусена кожа, што на секој стајлинг му дава доза на елеганција и растоварена софистицираност.