Категории

Растение кое носи здравје во домот – Не бара големо внимание е прекрасен украс

Ова растение е одличен избор за луѓе кои често патуваат, бидејќи не треба често наводнување.

Јазикот на свекрвата (лат. Dracaena trifasciata, син. Sansevieria trifasciata) е повеќегодишно потекло од родот на сукуленти на лисја со потекло од тропска Африка. Познато е како украсно домашно растение кое го чисти воздухот од некои отрови, како што се формалдехид, бензен, ксилен и трихлоретилен. Јазикот на свекрвата или сансеверијата произведува кислород навечер, па затоа е идеално растение за спални во кои инаку е чувствително да се постави било каков вид на растение бидејќи повеќето од нив, за разлика од сансеверија, земаат кислород од воздухот навечер . Исто така, прочистува многу други токсични честички од воздухот.

Наречен по принцот
Сансеверија е позната и како сабја, сабјарка и индиски пердув. Припаѓа на родот Сансеверија, кој вклучува повеќе од 50 видови, а десет видови се одгледуваат како домашни растенија. Наречено е по принцот од Сан Север.
Тие се трансплантираат на секои две до три години во малку поголеми саксии, а почвата треба да биде порозна. Садовите треба да бидат поплитки и пошироки бидејќи имаат плиток корен. Не треба да се напои премногу затоа што е склон на гниење. При наводнување, треба да се внимава водата да не стигне до центарот на растението. Во лето, наводнување е почеста и изобилна, а во зима се намалува. Треба да се излее вода од подмачкувачот под тенџерето, а за наводнување треба да се користи вода од собна температура. Тие растат добро во простории со слабо осветлување. Во тој случај, обрасците на лисјата ќе бидат помалку изразени.

Сансеверија цвета во светли простории.
Нивните цвеќиња се мали и незабележителни, но имаат мирис кој потсетува на ванила. Не треба да се преместува од едно на друго место затоа што е чувствително на движење. Ѓубриво за зелени растенија треба да се додава еднаш месечно. Растенијата се трансплантираат кога ќе видите дека саксијата им се стегнала. Ова е видливо кога растението почнува да се издига од садот и корените се изложени.

ОПИС: Постојат сорти кои се разликуваат по големина, боја, ширина и форма на лисјата. Во нашата татковина, најчести се обичните сансеверии чии месести, исправени лисја можат да пораснат до 100 см. Бојата на лисјата во овие сансеверии е зелена со повеќе или помалку изразени обрасци. Сансеверија со жолти маргини на лисја и ниска сансеверија со пошироки лисја се помалку присутни. Во последно време, сè попопуларна е цилиндричната сансеверија, чии лисја можат да се испреплетуваат во разни форми.

КЛИМА: Високата влажност и воздухот не им одговараат. Тие можат да бидат поставени близу до радијаторот, бидејќи не им пречи недостатокот на влага и температура. Тие не толерираат директна сончева светлина. Во текот на зимата, тие треба да се чуваат во просторија каде што температурата не паѓа под 10 ° С. Во ладна просторија, престанува да расте, тешко е да се опорави и често се распаѓа. Оптималната температура во текот на зимата е од 14 до 16 степени, а во текот на летото од 18 до 25.

Прегледи:
65
Објавено на:
17.04.2021