Категории

Рацете во лето страдаат најмногу – Ноќен третман за негата на кожата на дланките

Кога велиме нега на тело, честопати забораваме дека тука спаѓа и одржувањето на хигиената и естетиката на рацете.

Претежно сметаме дека е доволно ноктите да бидат уредни, фино обликувани и лакирани, но целосниот впечаток, сепак, зависи од тоа колку е убава целата наша рака. На крај, кога ќе се ракуваме со некого, нема ли да се чувствуваме попријатно ако прстите и дланките се меки и негувани?!

Не мијте ги рацете со силни сапуни
Бидете внимателни да не ги миете рацете со силни сапуни затоа што ја сушат кожата, но изберете поблаги антибактериски, како што се производи за бебиња. Ова ќе спречи прстите да бидат груби на допир. Исто така е важно да се избегнува топла вода, но секогаш да се одлучува за млака вода. Конечно, поминете ја раката низ ладен млаз.

Исчистете ги ноктите со четка
Отстранете ги нечистотиите под ноктите со триење со тврда четка додека се туширате, кога кожата е најмека.
Не заборавајте на кутикулите! Наместо да ги исечете со ножици, нежно турнете ги кон основата на ноктот со заоблен дрвен стап, бидејќи на тој начин нема да има инфекција. Најдобро е да го направите ова после туш или капење, кога кожата е мека. Потоа нанесете негување крем (базиран на глицерин) и истријте го околу ноктите.

Ацетонот дава жолтеникава боја
За да го отстраните лакот, користете производи без ацетон, бидејќи на ноктите им дава непријатна жолтеникава боја и ги оштетува.
Бидете сигурни да воведете како навика – пилинг. Направете третман еднаш неделно за да ги отстраните мртвите клетки на кожата. Можете да користите купени, готови средства или да направите сопствен пилинг од лажица кафеав шеќер и лажица маслиново масло.

Измешајте ја смесата и нанесете ја на чисти раце, потоа масирајте ги, истријте ги со нежни кружни движења (дури и кутикули), така што кожата добро ја апсорбира хранливата маска. Оставете го да отстои некое време, а потоа добро измијте ги рацете со топла вода.

Заштитен фактор
Во текот на летото, ги третирате рацете со креми со заштитен фактор, оптимално е да биде заштитен фактор 30, со цел да ги заштитите од штетните ефекти на сонцето и формирање на дамки.

Грубите работи правете ги со нараквици
Кога миете садови и алишта, чистете ја бањата или работите во градината, направете го тоа со вклучени гумени ракавици. Ова ќе ги заштити од хемикалии кои ја уништуваат кожата.

Нахранете ги рацете пред спиење
Важен потег е нега пред спиење, што значи дека ги подмачкувате рацете со масло по желба или мрсна крема, со цел да ги храните преку ноќ. Добро тријте ги со масажа, да навлезат во подлабоки нивоа на кожата. Не заборавајте дека убавата кожа е изградена одвнатре, што значи дека сè е залудно без соодветна исхрана, така што може да доведе до испукани нокти или непријатно сува кожа. Зголемете го внесот на витамин Е, омега-3 масни киселини од рибино масло и биотин што се наоѓаат во месото, јајцата и оревите.

Прегледи:
285
Објавено на:
08.07.2021