Категории

Разгалете се себеси со домашни купки за детоксикација на телото – Ви откриваме 3 одлични рецепти

Моќно оружје против секојдневниот стрес се крие во вашите кујнски ормани. Малку е веројатно дека нешто ќе ве релаксира толку ефикасно по напорниот ден, како што ќе направи релаксирачката бања. Покрај тоа што веднаш ќе ве де-стресира, ако додадете неколку волшебни состојки, бањата може да направи чуда и за вашата кожа.

Добрата вест е дека главните состојки за ова моќно оружје против секојдневниот стрес сигурно се веќе во вашите кујнски ормани. Веројатно сте добро свесни дека Клеопатра должеше голем дел од својата митска убавина на бањите, во нејзиниот случај, на бања од млеко и мед. Прилагодете го типот на бања според ефектот што сакате да го постигнете на вашата кожа, а ние ви донесуваме три одлични рецепти за купки за детоксикација што ви ги препорачуваме на неделно ниво.

Купка со ѓумбир
Ѓумбирот има повеќе придобивки за вашето тело – покрај тоа што помага да се релаксираат мускулите, што е клучно за антистресните ефекти, тој исто така ќе служи и како дополнително зајакнување на вашиот имунитет и дополнителна доза на енергија. Ѓумбирот е пожелен во бањите во сите негови форми, без разлика дали станува збор за прав или свежо овошје.

Солена бања
Солената бања Епсом има силно детоксикативно дејство и иако ослободува штетни хемикалии што ги акумулираме во нашето тело преку производите што ги внесуваме и ги користиме секојдневно, помага да се компензира изгубениот магнезиум во организмот. Покрај тоа, ја стимулира циркулацијата, го намалува воспалението и ја стимулира апсорпцијата на минерали. За оваа бања ќе ви треба грст сол Epsom и 10 капки есенцијално масло по ваш избор.

Купка со боровинки
Освен што ќе мирисате одлично по оваа купка, есенцијалното масло од боровинка ќе спречи развој на габи и бактерии, ќе ја намали болката и грчевите и ќе има силно детоксикативно дејство. Додадете 3 капки масло од боровинка и неколку сол сол во целосна бања.

Прегледи:
43
Категории:
Убавина и мода
Објавено на:
14.01.2021