Категории

Рекордни 1085 нови случаи на ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3294 тестирања, а регистрирани се 1085 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 447
-Куманово 69
-Дебар 9
-Штип 39
-Прилеп 60
-Тетово 62
-Струга 14
-Велес 50
-Битола 28
-Охрид 18
-Кавадарци 20
-Гостивар 35
-Гевгелија 29
-Струмица 80
-Крива Паланка 10
-Радовиш 9
-Крушево 3
-Кочани 13
-Пробиштип 10
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 1
-Берово 2
-Валандово 6
-Виница 4
-Делчево 10
-Кратово 4
-Свети Николе 5
-Кичево 30
-Ресен 4
-Неготино 12

Починати се 12 лица, тројца пациенти од Скопје (67, 68 и 52г), еден од Куманово (27г), тројца од Прилеп (81, 82 и 49г), двајца пациенти од Тетово (87 и 77г), еден од Битола (84г), еден од Кавадарци (67г) и еден пациент од Гостивар (65г). Сите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 283 оздравени пациенти од:

-Скопје 142
-Куманово 8
-Штип 7
-Прилеп 11
-Тетово 21
-Велес 6
-Битола 13
-Кавадарци 18
-Гостивар 6
-Гевгелија 9
-Струмица 11
-Крива Паланка 1
-Радовиш 1
-Крушево 1
-Кочани 7
-Пробиштип 1
-Берово 1
-Валандово 2
-Виница 1
-Свети Николе 1
-Кичево 10
-Неготино 5

Досега во земјата се направени вкупно 249.399 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 31572, бројката на оздравени пациенти е 20731, на починати е 994, а бројот на активни случаи изнесува 9847.

Прегледи:
504
Објавено на:
31.10.2020