Категории

Релаксирачка купка за телото и духот – Кои есенцијални масла да ги користите во зависност од тоа каков проблем имате

Добрата бања има моќ да ги релаксира уморни мускули, да го елиминира стресот, да го обнови нашето тело.Покрај меката и мирисна кожа, добра бања е идеален начин за подобрување на вашето здравје.

Бањата може да го смири нашиот ум, да ги ублажи воспалителните процеси и симптомите на настинка, додека истовремено ја смирува иритираната и иритирана кожа.

Кои проблеми можат да бидат решени со помош на топла бања прочитајте подолу:

Несоница
Ако се борите со несоница, може да бидете во искушение да посегнете по производи што содржат лаванда, но експертите за велнес велат дека покрај лавандата, коренот на валеријана е уште помоќен кога ви треба помош за заспивање. Ако додадете есенцијално масло од валеријана во бањата, предлагаме да додадете малку цветни во неа, бидејќи валеријаната има многу земјен мирис. Верувајте во моќта на есенцијалните масла – тие се апсорбираат преку кожата и влегуваат во крвотокот, па полека не релаксираат. Ако не спиете затоа што сте загрижени или премногу размислувате, побарајте есенцијални масла како камилица, бергамот или нероли. Ако сте истоштени и се чувствувате исцрпени, користете смрека, а доколку се чувствувате емоционално исцрпено, комбинацијата од роза и лаванда ќе ви биде од огромна корист.

Симптоми на настинка и грип
Маслото од Равенсара е прекрасен избор за поддршка на имунитетниот систем и е особено ефикасно при првите знаци на воспалено грло и е корисно во сите случаи на респираторни инфекции. Еукалиптусот е одличен, тој е еден од најпознатите деконгестиви за настинка и има силно бактерицидно и антивирусно дејство. Направете своја бања со додавање на една до две капки есенцијално масло на една лажица масло од јојоба – додадете во бањата пред капење и останете во вода најмалку 20 минути.

Недостаток на енергија или мамурлак
Солите на Епсом и Хималаите ќе направат чуда и ќе апсорбираат токсини кога ќе се чувствувате уморни. Згора на тоа, размислете да додадете неколку капки есенцијално масло од мандарина, мента, лимонска трева или грејпфрут. Сето ова ја ублажува летаргијата предизвикана од прекумерна работа на црниот дроб. Обрнете внимание и на производите што содржат шкотски бор, бидејќи тие имаат силни заживувачки својства. За време на оние денови кога се чувствувате особено исцрпено, најдобро е да направите бања со лушпа со сол Епсом и неколку капки есенцијално масло од смрека, што работи со елиминирање на токсините од телото. Останете во вода најмалку 30 минути и проверете дали пиете многу вода додека сте во када и потоа за да избегнете дехидрација.

Стрес и вознемиреност
Смирувачката бања е последното копче за пауза кога сте под стрес и чувствувате вознемиреност. Експертите препорачуваат бања со 500 гр сол на Мртво море заедно со 250 гр сода бикарбона. Останете во вода 45 минути и проверете дали пиете многу вода. Директната врска помеѓу кожата и органите ќе ослободи токсини складирани во сврзното ткиво и ќе се чувствувате посвежи. Друга состојка што го елиминира стресот е темјан, кој има можност да ја релаксира дијафрагмата, овозможувајќи да дишете подлабоко, а со тоа да имате длабоко смирувачки ефект врз вашето тело. Мириса прекрасно, исклучително лекува и е корисно за безброј состојби поврзани со стресот.

Егзема, псоријаза и чувствителна кожа
Овесот се користи со векови за смирување на чувствителната кожа и егзема. Колоидна овесна каша, која е направена од цели зрна што се ситно мелени и се прашкасти, може да се додаде во вода за да се направи смирувачка бања.

Прегледи:
37
Категории:
Убавина и мода
Објавено на:
23.04.2021