Категории

РЕЦЕПТ: Брз и вкусен појадок – Француски тост со пармезан

Кога станува збор за тост, постојат две групи на луѓе со силни и спротивставени ставови. Додека првите не можат да замислат тост леб без шеќер во прав, вторите го јадат исклучиво солено, со парче сирење, пршута или панцета. Доколку сте повеќе наклонети кон друга варијанта, задолжително пробајте го овој рецепт…

Состојките се доволни за две или три порции, во зависност од вашиот апетит. Добар апетит!

Состојки:

  • 4 големи јајца
  • 120 мл млеко
  • 120 мл слатка павлака
  • 50 гр рендан пармезан
  • 1 чешне лук
  • сол, бибер, магдонос
  • 6 парчиња леб

Подготовка:
Прво, исечете (стар) леб; парчињата треба да бидат дебели два сантиметри.
Измешајте ги јајцата, млекото и павлаката, а потоа измешајте ги пармезанот, издробениот лук и сол и бибер.
Загрејте го маслото во тава на средна топлина.

Потопете го лебот од двете страни во јајцата, па печете го околу две до три минути од секоја страна.
Секој леб ставете го на хартиени крпи за да се исцеди вишокот маснотии. Пред сервирање, посипете го со свежи зачини и по потреба додадете дополнително сол и бибер.

Прегледи:
110
Објавено на:
09.07.2022