Рецепт: Десерт за 30 секунди – Чоколаден мус без јајца и млеко

Еден од највкусните десерти кој ќе го правите секогаш кога ќе посакате нешто слатко

Една кориснична на друштвената мрежа TikTok сподели супербрз рецепт за ова слатко задоволство – чоколаден мус.

Потребни ви се само 3 состојки и тоа без јајца и млеко а ќе ви бидат потребни вкупно 30 секунди за правење.
Се што треба да направите е една вечер пред подгтвувањето да ставите една лименка кокосово млеко да преноќи во фрижидер. Млекото ќе се одвои од водата па наредното утро кремата ќе ја искористите за правње мус.
Водата не ја ставате во мусот, но секако можете да ја искористите за нешто друго, на пример за смути.

Во кремастото кокосово млеко ставете 50 гр шеќер во прав и 1 лажица какао во прав.
Добро измешајте се додека се не се соедини а најдобро е да користите миксер.

 
Коментари

[fbcomments]