Категории

РЕЦЕПТ: Кремаст, вкусен и не дебелее – Домашен сладолед од лубеница

Наскоро, за остатокот од денот, ќе можете да уживате во ова вкусно задоволство што е несомнено освежувачко, а тоа е она што на сите нас најмногу ни треба сега, кога температурите надминаа 35 Целзиусови степени.

Сладоледот од лубеница е нешто ново и поразлично што дефинитивно треба да го проба. Многу лесен за правење, така што ќе ви требаат само неколку минути за целиот процес. Наскоро ќе можете да уживате во ова вкусно задоволство за остатокот од денот, што е несомнено освежувачко, а тоа е она што на сите нас најмногу ни треба сега, кога температурите надминаа 35 степени Целзиусови.

СОСТОЈКИ:

  • зрела лубеница 1 кг
  • 100 гр кафеав шеќер
  • 3 лажици исцеден сок од портокал

ПОДГОТОВКА:
Излупете ја лубеницата, изрендајте ја и исечете ја на коцки. Додадете шеќер и сок, и измешајте сè добро во мешалка додека не добиете кремаста смеса. Истурете го шербетот со лубеница во садовите за сладолед и држете го во замрзнувач неколку часа додека не замрзне.

После тоа, извадете ги топчињата сладолед и уживајте!

Прегледи:
307
Објавено на:
23.07.2021