Категории

Рецепт на денот: Ќофтиња од тиквички со маскарпоне

Доколку не знаете што да подготвите за ручек или за вечера, имаме совршен рецепт за вас.

Направете ќофтиња со тиквички и видете како маскарпоне сирење може да го подобри вкусот на прекрасен начин.

 

За 8 порции ви е потребно:

 • 3 тиквички
 • 2 јајца
 • 4 лажици грчки јогурт
 • 2-3 лажици брашно
 • сецкан кромид
 • 1-2 чешниња од лук
 • 2-3 лажици масло
 • Маскарпон
 • сок од лимон
 • сол
 • бибер

 

Измијте ги тиквичките, излупете ги и отсечете ги врвовите. Изрендајте ги и добро исцедете ги. Ренданите тиквички измешајте ги со јајцата, 2 лажици јогурт, брашното и една лажица кромид. Зачинете по вкус со бибер и лук.

Загрејте го маслото добро. Направете ќофтиња и испржете ги од двете страни. Исцедете ги од вишок масло. Измешајте го маскарпонот со остатокот од јогуртот. Зачинете по вкус со сол и бибер. Наредете ги ќофтињата на чинија. Гарнирајте со крем сирење и кора од лимон.

 

Како додаток на тиквичките, крем сирењето исто така ќе биде совршено. Ќофтињата може да се подготват не само од тиквички, туку и од ситно мелен компир, на пр. со додавање на рендан морков и кромид.

Прегледи:
273
Објавено на:
11.09.2019