Рецепт на денот: Латино бургер со авокадо (РЕЦЕПТ)

Бургерот претставува еден од омилените оброци на љубителите на месо. Но, постојат многу состојки кои можат сосема да го променат неговиот вкус и да го направат уште понеоодлив. Погледнете го овој рецепт за латино бургер.

Состојки: 

 • домашно пециво (брашно 00, путер, јајца, шеќер, млеко, сув квасец)
 • јунешка плескавица
 • чедар сирење
 • зелена салата
 • сланина
 • гвакамоле намаз
 • зрело авокадо
 • сок од лимета
 • свеж лук
 • маслиново масло
 • лист од коријандер
 • сол
 • пипер
 • сос за скара
 • 1 л кечап
 • 1 лимон
 • 3 стапчиња цимет
 • 1 дл сос од соја
 • 0,0 л јаболков оцет

Подготовка:

Испечете ја плескавицата да биде средно печена за да остане сочна, а пецивото малку потпечете го. Во бургерот ставете ја плескавицата, сирењето, салатата, а сосот за скара и гвакамоле намазот ставете ги по желба, но не претерувајте. За гвакамоле намазот измешајте ги сите состојки, а за сосот за скара ставете ги сите во лонец, освен лимонот и циметот и потоа оставете ги во лонецот 30 минути. Процедете ги сите низ ситно цедило, повторно ставете ги на оган уште 30 минути се додека не згусне.
Коментари

[fbcomments]