Категории

РЕЦЕПТ: Највкусната брза торта од лимон – Без јајца и млеко

Рецепт за торта со лимон без јајца и млеко – веганско и посно уживање, совршено со шолја топло кафе!

Секој кој практикува веганска исхрана знае колку е предизвик да се направат вкусни колачи без храна од животинско потекло. Ако сакате ароматични десерти од кои мириса цела куќа, пробајте го рецептот за сок од лимон! Без јајца и без млеко, оваа торта која не потсетува на рецептот за леб од банана, ќе биде совршена со попладневното кафе со драги луѓе.

СОСТОЈКИ:

 • 1 лажичка псилиум снегулки
 • 125 гр незасладен вегански јогурт 125 гр
 • 185 мл растително млеко
 • 135 гр шеќер во прав
 • 3 лажички сок од лимон
 • рендана кора од 1 лимон
 • 3 лажици масло
 • 325 гр брашно
 • 1 ½ лажичка прашок за пециво
 • ¼ лажичка сода бикарбона
 • ¼ лажичка морска сол

ГЛАЗУРА:

 • 100 гр просеан шеќер во прав
 • 2-3 лажици сок од лимон

ПОДГОТОВКА:
Загрејте ја рерната на 180 степени. Во друг сад измешајте ги сите останати состојки, а потоа добро соединете ги со натопените лушпи од псилиум. Истурете ја смесата во тава за леб обложена со хартија за печење со лажица. Чукајте го послужавникот на масата неколку пати за да го исфрлите воздухот.

Се пече околу 40 минути, па се покрива со фолија и се враќа во рерна уште 20 минути. Се пече кога на чепкалката што е залепена во тестото нема ништо.
Оставете да се излади десетина минути, па извадете го од калапот.

Кога целосно ќе се излади, подгответе ја глазурата – изматете ги шеќерот во прав и сокот од лимон, па прелијте го колачот. Украсете со кора од лимон по желба.

Пријатно!

Прегледи:
186
Објавено на:
07.11.2021