Категории

РЕЦЕПТ: Освежителен напиток против мачнини при возење

Рецептот за освежителен пијалок против гадење при возење ќе ви даде дополнителна сила и енергија, а ѓумбирот е клучна состојка.

Ако чувствувате повремено гадење додека возите, треба да го испиете овој освежителен напиток против гадење, кој ќе ви даде дополнителна сила и енергија и ќе ве ослободи од потенцијална вртоглавица. Клучна состојка е ѓумбирот, кој одлично делува на желудникот, варењето и, пред сè, fo намалува гадењето. Се користи во рецептите како зачин и состојка во многу кујни и дава посебен вкус на храната и пијалоците.

Направете напивка и носете ја со вас. Секогаш кога ќе почувствувате наплив од гадење, испијте голтка. Исто така, ќе поттикне варење и ќе донесе ситост.

СОСТОЈКИ:

  • 2 сецкани
  • грејпфрут (излупен, со отстранета кора)
  • 5 сецкани
  • моркови
  • 1 инч свеж
  • ѓумбир, излупен и сецкан

ПОДГОТОВКА:
Ставете ги сите наведени состојки во соковник или мешалка. Додадете мраз ако сакате. Истурете во чаша или бокал, и ако сакате, можете да го земете пијалокот со вас во термос или шише.

Прегледи:
363
Објавено на:
21.07.2021