Категории

РЕЦЕПТ: Пилешко во кремаст сос како идеален брз ручек

Пилешкото е еден од најчестите избори при подготвување ручек. Лесно се подготвува, секогаш е достапно, може да се подготви на милион начини, и не е тајна дека скоро секој го сака.

Покрај печеното пилешко со фина крцкава кожа, омилено ни е и пилешкото во фини кремасти сосови. Од главните состојки за ова јадење ќе ви требаат неколку парчиња пилешки гради или коскени пилешки бутови, свеж копра и слатка павлака. И тава или чинија што се користи во рерната.

СОСТОЈКИ:

 • 500 гр филе пилешки гради (или коски од коски)
 • 1 лажица маслиново масло
 • 2 лажици путер
 • 1 лажица мед
 • сол, бибер

  За сос од копар:

 • 1 лажица путер
 • 2 чешниња лук
 • 150 мл пилешка супа или вода
 • 200 мл од слатка павлака
 • 1 лажица скробно брашно
 • 2 лажици сок од лимон
 • 1 мал куп свеж копар

ПОДГОТОВКА:
Зачинете ги пилешките гради со сол и бибер (може да користите и бутови без коски) и пржете ги 2-3 минути на сите страни во добро загреана тава во која сте го растопиле путерот и сте ги додале маслото и медот. Извадете го месото од тавата и оставете го настрана. Во истата тава, растопете дополнителна лажица путер, додадете ситно исечен лук и пржете околу 1 минута, потоа додадете лажичка скробно брашно, слатка павлака, сок од лимон и пилешка супа и оставете да се динста околу 4-5 минути. Ситно исецкајте го копарот, потоа додадете половина во сосот и измешајте. Вратете го пилешкото во тавата, покријте го со малку вода по потреба и ставете го во загреана рерна на 180 ° C 20 минути. Извадете ја од рерната, лесно измешајте така што месото е премачкано со сос, потоа посипете го со остатокот од сечканиот копра и послужете со варен ориз или солени компири во путер.

Добар апетит!

Прегледи:
367
Објавено на:
19.08.2021