Категории

РЕЦЕПТ: Протеински мафини идеални за диетален појадок или вечера

Тие можат да бидат појадок или здрава вечера. Тие се идеални за оние на кои им е грижа што јадат затоа што содржат пченкарно брашно наместо бело брашно. Тие се брзи и лесни за подготовка, така што не ви треба повеќе од половина час за подготовка и печење.

Обидете се со здрави протеински мафини според рецептот од YouTube каналот Igy The Cook.

СОСТОЈКИ:

  • 6 јајца
  • 200 гр сирење со малку маснотии
  • 100 гр пченкарен гриз
  • 10 гр прашок за пециво
  • сол
  • 2 гр лук во прав

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:
Изматете јајца, сирење, гриз, сол и зачини по желба. Ставете прашок за пециво и истурете во силиконски калапи.

Треба да добиете околу 12 парчиња мафини.

Печете во загреана рерна 15-20 минути на 200 целзиусови.

Добар апетит!

Прегледи:
566
Објавено на:
14.05.2021