Категории

РЕЦЕПТ: Салата со тиквички и брокула и прелив од лимон

Со топлото време, мотивацијата за готвење опаѓа. Затоа овој освежителен рецепт за летна салата со зеленчук и тестенини ќе ви помогне да послужите здрава и лесна вечера на маса, без капка пот!

СОСТОЈКИ ЗА 0 ЛИЦА:

  • 250 гр кратки тестенини
  • 2 тиквички тиквички
  • 1 мала брокула
  • 250 гр мешана салата, рукола и копра
  • 80 гр сурови индиски ореви

За прелив од лимон:

  • 1 лимон
  • 1 лажица сенф
  • 2 лажици екстра девствено маслиново масло
  • 1 лажица мед од багрем
  • сол и бибер, по вкус

ПОДГОТОВКА:
Во загреана тава кратко наздравете ги индиските ореви, само за да поруменат и оставете ги да се оладат. Исечете ги тиквичките на половина по должина, а потоа исечете ги на потенки лисја. Наредете ги на плех обложен со хартија за печење, сол и бибер по вкус и посипете ги со малку маслиново масло. Ставете го во рерна да се пече лесно на 160 ˚C, околу 10 минути. Гответе ги тестенините во солена вода, исцедете го вишокот вода и оставете ги покриени настрана. Користете ја пареата од тенџерето додека тестенините се готват за да испарите брокула, околу 5 минути, колку што е доволно за да ја омекнат и веднаш истурете ја со ладна вода за да ја задржите убавата зелена боја.

За преливот: исцедете го лимонот, по можност во стаклена тегла со капак, а потоа додадете ги другите состојки. Затворете ја теглата и енергично протресете за да комбинирате сè.

Наредете салата, тестенини, тиквички и брокула во чинии, па сè прелијте со сос од лимон и посипете со наздравени индиски ореви.

Пријатен апетит!

Прегледи:
233
Објавено на:
22.07.2021