Категории

РЕЦЕПТ: Топло чоколадо со слатка павлака

Топлото чоколадо или пијалокот на боговите, како што ги нарекуваа древните цивилизации на Ацтеките, не добија таков епитет залудно. Какао во прав и чоколадо се вреднуваат со векови и им се припишуваат афродизијачки својства, а според ацтечката легенда, топлото чоколадо се сметало за пијалок на боговите во рајот.

Имено, иако топлото чоколадо главно се консумира за задоволство, ги има и своите лековити својства поради антиоксидансите што се наоѓаат во какаото – до 19 век се користело во медицината како лек за стомачни проблеми, а денес знаеме дека овој магичен чоколаден пијалок ќе ублажи и кашла, како и ќе има корисен ефект врз кардиоваскуларниот систем.

Пијалокот обично се прави од чоколадо или какао во прав, топло млеко, вода, слатка павлака, шеќер и е популарен низ целиот свет и е направен на различни начини. Какаото е основа на сите пијалоци, и тие обично се разликуваат по густина или дополнителни ароми. На пример, во Италија топлото чоколадо е густо, додека во Америка вообичаено е да е ретко, како млекото. Има и купени верзии, но, се разбира, можете и сами да ја направите оваа чоколадна магија. Може да експериментирате и со вкусови, со додавање дури и чили, ѓумбир, цимет, парчиња портокал, ликер, рум, вино или разни ароматични вкусови на чоколадо, а можете да декорирате со шлаг, колачиња..

А топлото чоколадо со изматена слатка павлака е најновиот вирален рецепт што со задоволство ќе го пробаме во студените и дождливите денови.

Состојки:

  • 2 лажици какао во прав
  • шеќер (по вкус
  • 1 дл слатка павлака
  • 1 дл млеко

Подготовка:

Во сад измешајте какао во прав, шеќер и слатка павлака, и измешајте ги состојките со мал миксер за кафе или класичен миксер додека не добиете компактна смеса. Ставете ја саканата количина смеса што ја добивте во поголема чаша, додадете топло млеко, промешајте и ќе добиете совршено топло чоколадо. Ако сакате, постапката може да се промени – прво истурете топло млеко во чаша, а потоа додадете неколку лажици од смесата одозгора.

Пријатно!

Прегледи:
364
Објавено на:
17.10.2021