Категории

Рецепт за совршени мафини!

Мафините се совршен избор кога ќе сакате да изненадите некој со нешто вкусно, а при тоа да не изгубите многу време во подготовка. Овој рецепт за чоколадни мафини ќе ги воодушеви и најпребирливите.

  • Потребни состојки:

-2 јајца
-0.5 литри млеко
-4 децилитри шеќер
-4 децилитри масло
-1 килограм брашно
-1 прашок за пециво
-малку сол
-6 лажици чоколада во прав

  • Глазура

-200 грама чоколада за готвење
-1 лажица масло

  • За прелив

-Ореви, лешници или кокос

  • Начин на подготовка

– Изматете ги јајцата со шеќерот, додадете млеко и масло
-Помешајте ги брашното, прашокот за пециво и чоколадата во прав, додадете ги во смесата и добро измиксирајте
– Со смесата наполнете корпи за мафини така да остане 1 прст до врвот на корпата
– Мафините ќе се подигнат доволно за да остане место за чоколадната глазура да не истекува од корпите
– Печете на 180 степени 15-16 минути
– Додека се печат мафините, на пареа растопете чоколадо со малку масло
– Кога глазурата ќе биде мазна, тргнете ја од пареата малку да се олади
– Лешниците препржете ги и издробете ги на ситни парчиња
– Глазурата разлејте ја со лажица по мафините и одозгора посипете лешници
– Ставете ги на ладно да се стегне чоколадата

Пријатен апетит! 

Прегледи:
937
Објавено на:
08.05.2019