Категории

РЕЦЕПТ: Зелено смуди за витка линија и блескава кожа

Ова зелено смуди ќе биде одличен начин да го започнете денот и да завршите нова страница на календарот на здрава исхрана. Направено од банана, спанаќ и авокадо, преполно со хранливи состојки, здрави масти и протеини ќе ви пружи чувство на ситост со часови. 

Крајот на годишните одмори и почетокот на есента се вратија во брзото секојдневие во кое често немаме многу време за важни нешта. Меѓутоа, брзото темпо на живот не е изговор да заборавиме да јадеме. Смудито е секогаш добар избор, како за појадок така и за ужина, а она најдоброто е тоа што за негова подготовка ќе ви бидат потребни само неколку минутки.

Ова зелено смуди ќе биде одличен начин да го започнете денот и да завршите нова страница на календарот на здрава исхрана. Направено од банана, спанаќ и авокадо, преполно со хранливи состојки, здрави масти и протеини ќе ви пружи чувство на ситост со часови.

Потребни состојки:

  • 1 – ½ шолја бадемово млеко
  • ¼ шолја боровници
  • 2 шолји спанаќ
  • 1-2 урми без коски
  • 1 лажица семки од коноп
  • ½ зрело авокадо
  • ½ банана
  • 1 лажица путер од кикири
  • неколку коцки лед

Подготовка:
Ставете го во блендер прво бадемовото млеко, а потоа додадете ги и останатите состојки. Мешајте додека не добиете добро соединета кремаста смеса.

Прегледи:
58
Објавено на:
12.09.2020