Ролат со лешник: Совршен и брз десерт! (РЕЦЕПТ)

Совршен десерт кој ги задоволува сите ваши сетила!

Состојки за кората:

 • 5 јајца
 • 100 г шеќер
 • 40 г како во прав
 • две лажици брашно
 • малку сол
 • зачини (цимет, ореви)
 • путер за подмачкување на плехот

За филот:

 • 250 мл слатка павлака
 • 100 г црно чоколадо
 • арома ванила

Глазура:

 • 100 г млечно чоколадо
 • 20 г путер
 • 50 г покрупни мелени печени лешници

Подготовка:

За филот ставете го чоколадото да се стопи, а павлаката изматете ја. Кога ќе се олади чоколадото, помешајте го со павлаката и додадете арома од ванила. Ставете во фрижидер да се олади.

Вклучете ја рерната на 220 степени, додадете третина шеќер и направете цврст шлаг. Жолчките изматете ги со остатокот од шеќерот, па додадете го какаото, солта, зачините и брашното и измешајте. Потоа полека додавајте ги белките. Кога ќе соедините сѐ, прелијте ја смесата во плех и печете околу 7 минути.

Кога ќе ја извадите кората од рерна, превртете ја на чиста крпа, па свиткајте ја заедно со крпата. Така ќе остане еластична. Кога ќе се олади, ставете и фил и повторно завиткајте ја. Стопете го чоколадото со путер и ставете ги и сечканите лешници, па оладениот ролат прелијте го со глазура.

Добар апетит!
Коментари

коментари