Категории

Романтичното езеро на љубовта во Дубаи е нова популарна дестинација за заљубени парови

Езерото на љубовта во форма на две поврзани срца, сместено во пустината околу Дубаи, е нова омилена туристичка дестинација за романтични парови кои ги посетуваат Обединетите Арапски Емирати.

Дубаи и е најпознат на светската јавност по својот Бурџ Калифа и островот во форма на палма, но секако ова не се единствените работи што овој неверојатен град може да им ги понуди на туристите. Еден од неговите скриени скапоцени камења е езерото на љубовта, кое се наоѓа во близина на оазата на Ал Кудра.

Зафаќа 550.000 квадратни метри и изгледа најдобро кога се гледа од птичја перспектива. Езерото на љубовта, во форма на две поврзани срца, е опкружено со еден вид прстен од различна вегетација. Засадени се околу 16 000 дрвја, илјадници насади со цвеќиња, вклучувајќи ги и црвените бегонии, а зборот „љубов“ е напишан на англиски јазик помеѓу прстенот и езерото. Светската јавност дозна за ова необично езеро во ноември 2018 година, кога шеикот Хамдан бин Мохамед бин Рашид Ал Мактум објави фотографија од theубовното езеро на својот Инстаграм со порака:
„За сите вас“. Погледнете на видео клипот подолу како изгледа ова прекрасно езеро.

Прегледи:
37
Категории:
Uncategorized
Објавено на:
07.04.2021