Категории

Ручек за денес: Рижото со печурки! (РЕЦЕПТ)

Нашиот предлог за денешниот ручек!

Состојки:

300 гр печурки

1 главица кромид

1 рендан морков

1 рендан пашканат

100 гр ориз

Зачини, масло и вода.

Подготовка:

Оризот добро измијте го па оставете го во вода околу еден час. Во тавче запржете го кромидот со малку масло. Додадете го ренданиот морков и пашканатот. Додадете ги и печурките ситно сечкани. По десетина минути, додадете го процедениот ориз. Промешајте, додадете зачини и налијте вода. Нека крчка околу 15 минути. Јадете го топло!

Прегледи:
366
Објавено на:
20.12.2021