Категории

Се разликува по два симптоми: Како да го препознаете Омикрон

Експертите истакнуваат дека омикронот е многу заразен, а прелиминарните студии покажуваат дека предизвикува претежно поблаг облик на болеста. Симптомите кои укажуваат дека некое лице има Ковид-19 вклучуваат треска, болки во грлото и чувство на гребење во грлото, силни болки во телото, ноќно потење, повраќање и губење на апетит.

Како да препознаете омикрон?
Д-р Анџелик Коец наведува дека пациентите инфицирани со омикрон не чувствуваат симптоми како што се губење на вкус и мирис, затнат нос и многу висока телесна температура. Познавањето на симптомите може да помогне да се утврди дали некое лице е заразено со варијантата делта или омикрон, а неодамнешните откритија открија кои се двата најчести симптоми пријавени од пациенти инфицирани со омикрон.

Прочитајте и… Како да разликувате омикрон од другите варијанти на коронавирус?
Според последниот извештај, течење на носот и главоболката се двата главни симптоми на омикрон кои пациентите најмногу ги пријавуваат. Професорката по епидемиологија Ирена Петерсон посочува дека овие два симптоми можат да бидат знак за друга инфекција, но треба да се има предвид дека може да укажуваат и на омикронска инфекција.

Досега се пријавени околу 20 омикрони симптоми, а најчесто се забележани протекување и главоболки. Студијата откри и некои други симптоми кои се почести кај луѓето инфицирани со омикрон. Тоа се замор, кивање и болки во грлото, пишува Тајмс оф Индија.

На луѓето кои ги забележуваат овие симптоми им се препорачува да не ги игнорираат и да бидат тестирани и изолирани додека не ги добијат резултатите од тестот.

Прегледи:
526
Објавено на:
06.02.2022