Категории

Се спремате за одмор – Еве кои нешта не треба да ги носите со себе

Чевли на платформа кои ги болат стапалата, еспадрили од тантела кои ви ја чешаат кожата дури и кога стоите… Оставете ги дома бидејќи сигурно нема да се одлучите да ги носите кога одите на градска тура!

Книги со тврдa корица
Сакате да носите книги на одмор и тоа е одлично, но бирајте мудро – не само насловите, туку и обврзувачките. Не го отежнувајте багажот со пакување книга од 700 страници и тврд повез. Уживајте во вакви книги дома, а на одмор земете книги кои имаат нешто помалку страници и „обична“ мека корица.

Костим за капење во кој не ви е удобно
Ако ви е непријатно да стоите во таа бања пред огледалото од бањата, сепак ќе ви биде непријатно да шетате на плажа. Затоа изберете костим за капење во кој се чувствувате удобно и понесете го.

Премногу козметика
Доколку сакате да бидете сместени во хотел, нема потреба да носите шампон, сапун, крпи. Доколку не сте сигурни дека сето ова ќе го има во местото каде што ќе бидете сместени, јавете се да проверите.

Фен
Сигурно има фен во хотелите и подобро опремени апартмани. Ако не сте сигурни, јавете се во сместувањето и прашајте дали има фен за коса и заштедете се од дополнителната тежина на куферот.

Прегледи:
125
Објавено на:
11.06.2022