Категории

Секој ден започнете го со банана и топла вода: Оваа диета гарантира брзи резултати без гладување!

Оваа диета која подразбира започнување на денот со банана и шолја топла вода е позната како „утринска банана“ и е многу едноставна.

Таа влијае врз слабеењето бидејќи бананите го стимулираат варењето и го забрзуваат метаболизмот. Бананите се богати со скроб кој има низок гликемиски индекс, што значи дека подолго се варат и оставаат чувство на ситост подолго време, истовремено делумно ја блокираат апсорпцијата на јаглени хидрати. Луѓето кои сакаат да се обидат да ја држат оваа диета би требало да избегнуваат вечера по 8 часот и да избегнуваат десерт по вечерата.

Од намирници не смеете да консумирате само млечни производи и алкохол, а единствен услов е бананите да бидат свежи, а не печени или замрзнати.