Категории

Сеуште сте СИНГЛ? – Можеби вистинската причина за тоа се крие во некои од овие нешта

Дали сè уште се прашувате „зошто сум сингл“, и покрај сите напори тоа да се промени? Постојат многу фактори кои влијаат на нашиот љубовен статус.

Заедно со пандемијата и карантинот, кои не спречија почесто да излегуваме и повеќе да се дружиме, има многу кои не се подготвени за сериозна врска. Но, причините зошто се уште сте сами можат да бидат многу подлабоки – врежани во потсвеста, вели Стефани Макадан, терапевт од Калифорнија. Таа набројува дури девет можни причини зошто се уште сме соло.

1 Се заштитувате од болка
Ако сте пораснале со чувство на несигурност или сте имале негативни искуства во претходните врски, може да имате проблем со интимноста.

– Како луѓе, ние сме родени да се поврзуваме, но негативните искуства можат да создадат страв да бидеме отворени кон некого, а со тоа и ранливи.

За да се заштитиме од болно искуство, се саботираме со високи стандарди, недостаток на самодоверба, избегнување дружење и/или зафаќање други активности (работа, миленичиња, патувања ().

Запишете ги вашите стравови за поврзување и ќе станете свесни од што се плашите.

2 Мртви агли на врската
Овие стравови, сомнежи и блокирања се манифестираат како „шеми на однесување или начини на размислување, или мртви агли на врските и врските“, објаснува Логан Ури, автор на книгата „Како да не умреш сам“. Таа вели дека постојат три мртви агли на љубовната врска: романтичен поглед на животот, претерување и двоумење. Романтичарот верува дека е сам бидејќи не запознал сродна душа. Оној кој претерува постојано бара подобар партнер, а тој што се двоуми има нереални очекувања од себе.

3 Преголеми очекувања
На крајот, потенцијалниот партнер нема да биде онаков каков што очекувавме. Немојте да имате погрешни критериуми и дајте некому шанса дури и ако на прв поглед не изгледа компатибилно.

4 Недостаток на разбирање
Како луѓе, ние сме инстинктивно егоцентрични, но тоа мора да го оставиме настрана за да разбереме дека другите имаат различни искуства, навики и начини на размислување. Компромисот е клучен.

5 Променете ја локацијата
Не барајте партнер постојано на исто место. Можете да запознаете луѓе на многу начини, освен во кафулиња и барови. Одете на спортски настани, културни настани, работилници за хоби, добротворни настани…

6 Доза на самодоверба
Ако мислите дека сте ја изгубиле вештината на социјализација, не сте единствените. Вежбајте релаксиран разговор со вашите пријатели пред да се вратите во акција.

7 Започнете со себе
Секој од нас има слика на идеален партнер, но ретко кој се прашува дали самите ние ги исполнуваме овие критериуми. Не можете да очекувате вашиот партнер да биде одговорен, а вие постојано да доцните или да бидете сочувствителни без да слушате што ви се зборува. Напишете листа на првите 5 особини што ги сакате кај партнерот, а потоа бидете искрени со себе: дали ги имате тие доблести?

8 Одвојте време
Кога ќе запознаете некого, уживајте во времето што го поминувате заедно. Не брзајте и влегувајте од една врска во друга. Нека работите се случуваат природно.

9 Всушност, не сакате врска во моментов
По една година изолација и осаменост, многу слободни луѓе ја надминаа желбата да бидат во врска со некого. Бидете искрени со себе и размислете дали во моментов сте подготвени да се поврзете или дали сè уште сакате да бидете соло.

Прегледи:
640
Објавено на:
21.02.2022