Категории

Шарениот ирски град Кинсејл каде се е весело и жителите се друштвени и расположени

Пристанишниот град Кинсејл редовно се наоѓа на списокот на најубави места во Ирска, но и во Европа. Причината за ова се тесните улички и куќи во сите бои, како и пабови, ресторани, барови, галерии и продавници на кои не им недостасува шарм.


Посетителите се шегуваат дека само оние кои се далтонисти можат да се изгубат во Кинсејл затоа што дури и по првата прошетка лесно се сеќаваат на необичните куќи во разни бои. Во зависност од тоа од која страна ќе погледнете, познатата туристичка рута „Ирски диви атлански пат“ започнува (или завршува) токму во Кинсејл, од каде води 2.500 километри навивајќи низ прекрасната природа со поглед кон океанот. Омилената туристичка рута се протега низ девет окрузи и три ирски провинции, од Кинсејл до Инишовен во провинцијата Донегол.

Освен возење велосипед и пешачење, Кинсејл е посетен и за храна – без оглед на нејзината големина, тој е омилен меѓу оние кои сакаат да јадат добро. Добрата локална кујна, Ѕвездите на Мишелин и гурманските фестивали се само некои од возбудливите нешта кои го красат овој град. Меѓу летните настани, се издвојува џез-фестивалот.

Освен куќи во сите бои, посетителите кои се доаѓаат во овој мал град на крајбрежјето честопати уживаат во срдечните домаќини, па затоа Кинсејл се смета за град на големи луѓе каде што дури и оние кои патуваат сами лесно можат да најдат друштво за разговор на пиво.

Прегледи:
399
Категории:
Uncategorized
Објавено на:
14.02.2021