Категории

Што да направите кога не можете да заспиете повторно

Ако останеме во кревет и се обидеме да спиеме, само ќе чувствуваме поголем притисок. Ова ќе предизвика нашиот пулс да се зголеми, како и нашата анксиозност. Наместо тоа, пробајте го ова…

Ако сте еден од оние луѓе кои не можат повторно да заспијат по будењето, знаеме дека сте во неволја и колку тоа може да биде фрустрирачко. Ако останеме во кревет и се обидуваме да се вратиме на спиење, често само се вознемируваме затоа што не ни успева.

Лошиот сон е од суштинско значење за нашата целокупна благосостојба. Без него, не можеме да се „ресетираме“ или да функционираме нормално. Според американскиот Центар за контрола и превенција на болести, недостатокот на сон е поврзан со хронични болести, вклучувајќи дијабетес, срцеви заболувања, дебелина, па дури и депресија.

– Повеќе од 10 отсто од населението страда од хронична несоница, што значи дека имале проблеми со спиењето повеќе од три месеци – изјави др. Шели Хершнер, професор по неврологија во Медицинскиот центар за нарушувања на спиењето во Мичиген, изјави за Today.

Ако не успеете повторно да заспиете откако ќе се разбудите повеќе од 20 минути, станете и преместете се во друг мирен дел од станот или куќата. Покријте се и обидете се да спиете. Можете исто така да се вратите во креветот кога ќе забележите дека сте се смириле доволно за да заспиете.

Затоа што ако останете во кревет, може да почнете да чувствувате притисок да спиете, а тоа уште повеќе ќе ве фрустрира, објасни др. Хершнер. Тој притисок може да го зголеми отчукувањата на срцето и општата анксиозност – кои заедно го отежнуваат повторното заспивање. Промената на средината може да не смири и да ни помогне повторно да заспиеме.
Обидете се да се преселите на каучот, покријте се со ќебе и само легнете. Ако ви одговара, можете да вклучите некој бел шум на YouTube, како вода, фен, отчукување на срцето, што ќе ви помогне да се опуштите.

Оваа техника е многу ефикасна, па дури и многу подобра од лековите, додаде др. Хершнер.

Во спротивно, ако воопшто ви пречат ноќните будења, прво погрижете се вашата спална соба да биде поладна. Ако спиете во топла соба, ќе бидете повеќе склони кон немир и кошмари. Исто така, внимавајте да пиете премногу вода пред спиење за да не мора често да одите во тоалет.

Прегледи:
124
Објавено на:
05.07.2022