Категории

Што јадат најздравите луѓе за појадок: 3 намирници со кои треба да го започнете денот

Сите знаеме дека појадокот е најважниот оброк затоа што ни дава енергија за сите активности што ќе ги направиме во текот на денот.

Луѓето кои одржуваат здрава тежина без диети, за појадок избираат одредени намирници.

 

Финските научници од  VTI Technical Reaserch центарот ги проучувале навиките за јадење на 147 здрави луѓе со здрава тежина во текот на четири месеци и откриле дека го започнуваат денот овака: 51 проценти од испитаниците за појадок јадат овошје, 41 проценти консумираат млечни производи, а 33 проценти избираат житарки.