Категории

Што ќе му се случи на вашиот организам ако јадете по две банани дневно?

Сите сме свесни дека бананите се здрави, но кога би јаделе секојдневно по две банани, за брзо време би забележале значајни промени.

Бананите го подобруваат расположението… Благодарение на бананите, серотонинот (хормон за среќа) побрзо доаѓа во мозокот, па се чувствуваме посреќни и порасположени. Освен тоа, серотонинот има смирувачко дејство: помирни сме и подобро спиеме.

Влијаат врз нашето расположение… Ако имате проблеми со варењето, треба редовно да консумирате банани: доколку изедете банана пред јадењето, нема да дојде до подуеност по оброкот. Иако многу често се тврди дека бананите предизвикуваат запек – тоа не е вистина. Напротив – го регулираат варењето. Доколку се занимавате со спорт, ќе ви помогнат за брзо време да постигнете видливи резултати. За развивањето на мускулите потребен е магнезиум, кој е многу застапен во ова овошје.

Прегледи:
192
Објавено на:
01.12.2017