Категории

Што можете да купите со 1 долар ширум светот?

Подгответе се: ќе патуваме низ светот без да ги напуштиме своите места! Нашиот предизвик беше да најдеме сè што земјите ширум светот можат да ни дадат за само 1 долар и ние целосно го реализиравме.

Сега  сакаме да ви ги покажеме сите работи што можеме да ги купиме само за еден долар низ цел свет, а некои од нив се навистина неверојатни.

1. Филипини

Ако сте уморни по долго патување на Филипини, масажата на нозете е сè што ви треба. Може да направите 20-минутна масажа во Цебу и да останете освежени.

2. Истанбул

Ако одите во Истанбул, треба да го пробате нивниот традиционален турски чај. Тоа е најконзумираниот топол напиток во оваа земја и може да најдете многу верзии за помалку од еден долар.

3. Виетнам

Овие конусни капи се познати како „nón lá“ и се направени од слама или подлога. Купување на еден, како сувенир за украсување на вашата куќа или за давање подарок се 2 одлични опции.

4. Германија

Не е лесно да се најдат работи за помалку од 1 долар во Европа, но ако одеднаш сфатите дека сте ги заборавиле памучните брисеви дома додека сте во Германија, можете да купите 400 од нив на пазарот.

5. Малезија

За да заштедите простор во вашиот багаж, добар совет е да носите помалку облека и да најдете услуга за перење алишта во близина на вашата дестинација. Во Куала Лумпур, можете да измиете облека до 1,1 lb за ефтина цена.

6. Индија

Одличен начин да се движите додека патувате е да користите јавен превоз бидејќи можете да посетите неколку места на најекономичен начин. Во Индија, минималната цена за купување билет за метро е 10 рупии, што е еквивалентно на 13 центи, па затоа избирајте метро додека има ефтин начин за движење.

7. Венецуела

Венецуела има најевтини цени на бензинот во светот, чинат 20 центи за литар. Значи, ако планирате патување во оваа земја, полнењето на резервоарот на вашиот автомобил со 5 литри бензин ќе биде прилично прифатливо.

8. Јужна Кореја

Караоке е огромна работа во Јужна Кореја, затоа обидете се да резервирате некое време од патувањето за да се потопите во корејската култура и да отпеете некои мелодии. Наш совет за вас е да ги пронајдете машините за караоке со парички и да пеете 2 песни за 1 долар.

9. Португалија


Врската помеѓу Португалците и кафето започна во XVIII век и сега е невозможно да се излезе на улиците на Португалија без да се види како еден или повеќе луѓе го пијат овој прекрасен пијалок. Ако наидете на кафуле, не двоумете се да застанете и пробајте го овој топол напиток.

10. Хрватска


Хрватска го има најдобриот сладолед во светот и вреди да се проба, дури и ако одите таму во зима. Може да најдете мали продавници кои продаваат лажичка сладолед за 6 куни, или 94 центи.

11. Унгарија


Да се ​​најде место за паркирање што не чини цело богатство, може да биде тешко на многу места, но во Будимпешта, можно е да го паркирате вашиот автомобил до 4 часа, без да ограбите банка.

12. Сингапур


Бидејќи температурата никогаш не паѓа пониска од 79ºF, наоѓањето јавен базен во Сингапур секогаш звучи како добра идеја. Постојат многу опции за избор, особено ако не сакате да плаќате многу.

13. Швајцарија


Швајцарија не е земја позната по своите ефтини цени, но убаво е да се знае дека со само 1 долар, нема да умрете од жед додека сте таму. Можете да купите 1,5 литри вода и да имате уште малку додека да ја однесете дома.

14. Бразил


Доколку не сакате да шетате со ранецот додека сте во Бразил, можете да го најдете најблиското шкафче на автобуска станица за да го чувате безбедно во текот на денот. Само облечете бикини и одете на плажа, слободно како птица.

15. Тајланд


Секогаш е добро да имате припејд картичка за мобилен телефон кога патувате, а во Тајланд ова може да биде прилично ефтино. Во случај на итни случаи или носталгија за дома, можете слободно да зборувате 16 минути додека сте таму.

Што друго можете да купите со 1 долар во вашата земја?