Категории

Што му е потребно на вашето тело пред и после тренинг

Неопходно е да се обрне внимание на она што го внесувате во телото одредено време пред и после тренингот.

Урамнотежената и правилна исхрана со тренинг е единствениот начин за здрав и посакуван изглед. Сепак, секој човек има свои навики, метаболизам и одредени тенденции, па затоа е неопходно да се консултирате со нутриционисти и професионални тренери пред да започнете сериозни напори.
Експертите наведуваат дека постои нешто што е заедничко за секого, а тоа е дека телото мора да ги прими соодветните хранливи материи и пред и после вежбање, односно напор. Половина час до еден час пред тренинг, јаглехидратите треба да се внесат во телото, бидејќи на телото му е потребна енергија за да ги издржи сите планирани напори.

По тренингот, многу луѓе пијат протеински пијалоци, а последните истражувања покажуваат дека дури 90 проценти од луѓето не треба да ги консумираат после вежбање. Наместо тоа, треба да консумирате храна која содржи околу 20 проценти протеини и помал процент јаглени хидрати. Практично, тоа значи дека овошниот јогурт би бил доволен или чоколадно млеко, што се покажа како најдобро кога станува збор за обновување на мускулите после тренинг.

Кафето е исто така на листата на пожелна храна што треба да се конзумира пред тренинг. Имено, пожелно е да се пие околу еден час пред вежбање, бидејќи делува како стимуланс. Кофеинот делува на централниот нервен систем, го стимулира, но исто така ја зголемува состојбата позната како „чувствувај се добро“. Истражувањата покажуваат дека внесот на кафе пред тренинг му помага на човекот да вежба полесно и подобро, но и да го намали апетитот после. И според истата студија, оние кои пиеле кафе пред тренинг би јаделе 72 калории помалку во текот на денот и полесно ќе го толерираат гладот. Телото брзо го апсорбира кафето, а врвот на влијанието врз телото се движи од 30 до 75 минути по пиењето. Заедно со кафе, потребно е да се пие и вода, така што телото е идеално хидрирано. Меѓутоа, оние кои страдаат од несоница, и вежбаат вежби навечер, совет е да го прескокнете кафето, кое може да се замени со чај, кој содржи помала концентрација на кофеин. Напорниот тренинг бара и обновување на мускулите, одмор и одредени хранливи материи. Како што споменавме, на повеќето луѓе не им се потребни протеински шејкови, и покрај тоа, многумина не треба да пијат дури и смути.

Овие пијалоци се богати со витамини и минерали и тоа е с they што содржат. Имаат само неколку влакна, но немаат протеини или сложени јаглехидрати, кои се неопходни за телото после тренинг. Содржината на природни шеќери од секој сладок пијалок, после тренинг, може да доведе до пад на енергијата. Особено треба да се избегнуваат смути со голем број калории, бидејќи тие исто така можат да предизвикаат надуеност.

Поточно, по тренингот треба да избегнувате се што предизвикува проблеми со варењето и дополнително го дехидрира телото: алкохол, масна и тешка храна, храна богата со растителни влакна, пишува Образование.

Прегледи:
443
Објавено на:
12.08.2021