Категории

Што значи изборот на бои на облека кој го правите – Еве што секоја боја раскажува за вас

Дали сме позитивни, дали се стремиме кон безбедност и удобност или не привлекуваат предизвици? Кога ги избираме боите на нашата гардероба, ние сме водени од нашите потсвесни и лични преференции. Затоа доминантните бои во нашата гардероба можат да ни кажат многу.

Она што избираме да го носиме тој ден кажува многу за нашето расположение, а боите што доминираат во нашата гардероба кажуваат многу за нашиот карактер.

– Носењето различни бои може да има силно влијание врз благосостојбата и позитивно да влијае на расположението – објаснува експертот за бои и автор на бројни книги Џил Стендиш.

И еве што вели таа за значењата на боите:

Сина облека
Оваа боја припаѓа на групата „комуникативни бои“ и ја наоѓа својата најголема улога во дизајнот на ентериер, каде што ни дава чувство на смиреност и сигурност. Поради сината боја, луѓето добиваат чувство на поголема контрола, особено во моменти на вознемиреност и страв.
Сината облека е одличен избор за деловни состаноци. Избегнувајте темни нијанси на сино ако се чувствувате лошо расположени, бидејќи тие можат да имаат негативен ефект.

Црна облека
Кога не знаат што да облечат, повеќето луѓе посегнуваат по црна облека, која е еден вид класика. Оваа боја има заштитен ефект и ни помага да се чувствуваме посилни, но и дека другите ги доживуваат како посилни и посериозни. Може да помогне да се создаде бариера помеѓу тоа како се чувствувате и вашата околина, но добро е да го избегнете кога сакате да ги покажете своите чувства – на пример на состанок, семејни собири и слично.

Црвена облека
Најтоплата боја од спектарот е стимулативна и активна, па црвената облека ни ја дава потребната енергија за да се мотивираме, да започнеме нова рутина за вежбање или ново хоби. Бидејќи изгледа страсно, тоа е безбеден избор за loveубовни состаноци и ситуации каде што е важно за вас да ја имате вашата самодоверба на највисоко ниво.

Жолта боја
Докажано е дека оваа боја во гардеробата го подобрува расположението, и одлично е да се носи за да работи во предизвикувачки денови на создавање нови проекти или состаноци. Луѓето кои често носат жолто зрачат со оптимизам, но кога сакаате да ве гледаат како деловни или сериозни, подобро е да ја избегнете.

Бела боја
Носењето бела облека во време на криза може да ви помогне отворено да ги слушате мислењата на другите луѓе, обезбедувајќи јасност кога е потребно.
Белата создава простор за да ги задоволите вашите потреби за внатрешно размислување, да донесете јасни одлуки за вашата иднина и да дозволите време да се појават нови идеи. Но, избегнувајте ја ако се чувствувате осамено или изолирано.

Розова боја
Оваа боја зрачи со нежност, женственост и сочувство, и е одличен избор за видео повици, состаноци на отворено и дружење со пријателите. Тоа ќе го зголеми вашиот шарм и достапност, но подобро е да ја избегнете доколку се чувствувате ранливо.

Зелена боја
Бојата на природата се усогласува и претставува нови почетоци и ветување за промена што претстои. Зелената боја е добар избор за сите онлајн настани и состаноци, бидејќи истакнува некој што е пријателски, хуман и може да ги види сите страни на проблемот и да донесе јасни одлуки. Сепак, внимавајте да не носите премногу зелена облека доколку се чувствувате несигурно.

Прегледи:
238
Објавено на:
12.08.2021