Категории

Швајцарското село Лаутербрунен за кое се вели дека го инспирирало Толкин да го напише „Господарот на прстените“

Швајцарското село Лаутербрунен изгледа како да излегло од зад сцената за некој романтичен филм снимен во природа.

Кога ќе слушнете дека е можно да се поминат 72 часа активно во село, веројатно сте зачудени, но верувајте дека во оваа швајцарска населба, која според пописот во 2018 година има 2290 луѓе, се исплати да останете три дена и да уживате во сè што има да понуди. Швајцарското село Лаутербрунен, се чини дека зачекори од зад сцената за некој романтичен филм снимен во природа. Има нешто повеќе од две илјади души, а со него управува Зен. Селото се наоѓа во бујна зелена долина украсена со дрвја и цвеќиња, а погледот нагоре завршува на огромни планински врвови.

Говорејќи за врвовите, ќе се чини дека облаците може да се допрат овде, па ако планирате да одите во Швајцарија, а немате три дена само за ова место, дајте му барем неколку часа.

1. Сосема необично
Градот се состои од мала серија улици полни со продавници, ресторани и куќи. Далеку е од големо, но добро е да биде токму вака, затоа што својата големина ја компензира со шарм и убавина што ги освојува сите странци, но и локалните жители од ден на ден. Доколку сакате да го започнете денот со квалитетен појадок, упатете се на време и кога ќе дојде време за ручек или вечера, пробајте ја традиционалната германска кујна во Вајдстуебла. Точно, брзо ќе го истражите местото, но се исплати да останете и да уживате во зеленилото и мирот.

2. Поглед на фантастичен водопад
Лаутбруннен го доби прекарот „место на 72 водопади“ од сосема оправдана причина. Мали и големи водопади се многу видливи и може да стигнете до многу многу близу. Легендата вели дека селото служело како инспирација на Џ. Р.Р. Толкин да го создаде Господарот на прстените, што искрено, ако е точно – не треба да изненадува. Што се однесува до водопадите, најдобро е да го посетите Стаубах. Сместени се на периферијата на градот, а до нив води лежерна прошетка. Одлично е што можете да стигнете до самиот водопад, поточно зад него, и да ја видите Лаутербрунн и долината низ „паѓачката вода“. Ако барате смиреност – штотуку го најдовте.

3. Вештачки објект на најголема надморска височина во Европа
Посетата на опсерваторијата за авантури Сфинкс е совршено прилагодена за патниците кои бараат незаборавно искуство. Кое е најдоброто патување, воопшто не е комплицирано, едноставно комбинирате неколку жичари од Лаутербрунн, уживате во погледите и доаѓате до вештачки објект на најголема надморска височина! Тура низ областа се плаќа, но тоа е навистина незаборавно искуство. Врвот ќе го достигнете минувајќи низ Јунгфраујох, највисоката железничка станица во Европа. Погледот од опсерваторијата достигнува дури до Франција, Италија и Германија, така што само тој факт е доволна мамка за посета на ова прекрасно место.

4. Незаборавни патеки за пешачење
Кога сте тука, заборавете на автомобилот, бидејќи сте одлични поврзани со жичари и возови. Околните планини нудат бројни патеки за пешачење, и има сите видови – од оние за почетници и луѓе без фитнес, до оние за најсложените. Патеките минуваат низ шумата, преку потокот, покрај водопадот, всушност – сè тука е доста идилично.

5. Близу до другите убавини на Швајцарија
Една од предностите на Лаутбриун е неговата близина со другите прекрасни швајцарски дестинации. Ако сакате да пешачите или да скијате, можете многу брзо да стигнете до Мурен или Гринделвалд. Ако сакате да „скокнете во културата“, возот веднаш ве носи во Интерлакен. Areaеневската област е исто така близу, а ниту Цирих не е предалеку. Во основа, со Лаутбриуннен, но не и со Швајцарија – не можете да погрешите.