Категории

Сингл-анксиозност: Како да ја надминете непријатноста да излегувате сами

Еве како постепено да го надминете срамот и стравот од соло излегување и да станете свој најдобар пријател.

Многу луѓе имаат проблем да одат некаде сами, било да е тоа кафуле, ресторан, изложба, филм, патување… Се чувствуваат нервозни, несигурни, мислам дека другите ќе ги окарактеризираат како сиромашни, без никој никаде…. Се плашат дека нема да знаат како да се однесуваат, дека ќе им биде непријатно. Затоа, прво треба да поработат на својата самодоверба, на постигнување самозадоволство и на нивната самосвест да бидат најдобро друштво за себе бидејќи нема потреба да бегаат. Но, понекогаш е полесно да се каже отколку да се направи.

Еве што можете да направите за да го направите вашето соло излегување што е можно попријатно:

1. Не размислувајте за другите
Луѓето кои прават нешто сами се чувствуваат како сите да ги гледаат и да ги озборуваат. И тоа е неточно, во најголем дел. Но, дури и некој да ве забележи, сигурно не размислува за тоа колку сте мизерни и очајни, туку колку сте опуштени и кул. А можеби дури и како да ти пријде.

2. Секогаш можете да заминете
Само затоа што сте посветени да одите соло, не значи дека треба да го издржите тоа. Да речеме дека одите сами на забава и мислите дека по еден час ќе се чувствувате непријатно. Никој не вели дека треба да седнете ако не ви се допаѓа или да разговарате со некој што е досаден. Само заминете кога ќе се изморите.

3. Простете си што се чувствувате чудно поради тоа
И покрај нашите најдобри напори, понекогаш можеби ни е тешко да го прифатиме фактот дека сме сами. Некои од нас самите ги прават работите затоа што сакаат, а некои затоа што мораат. И двете се целосно валидни, како и вашите чувства за тоа. Ако се чувствувате непријатно додека сте сами, дозволете си да ги почувствувате тие чувства. Учењето како сами да ги поминете не само што може да ви помогне подобро да се справите со чувствата на осаменост, туку може да биде и начин да се зајакнете себеси.

4. Најдете нешто на што да се фокусирате
Која е првата работа по која посегнуваме кога ни е непријатно? Телефон. Кој е одличен начин да го одвлечете вниманието од нервозното гледање низ собата? Книга. Како да го задржите умот зафатен кога немате со кого да разговарате? Читај весник, решавај крстозбор или судоку.. Не е срамота да имаш на што да внимаваш додека не ти стане нормално само да седиш и да уживаш или да размислуваш за некои работи, да анализираш, да планираш…

5. Придобивките од одење соло
Толку сме навикнати да бидеме преполни и опкружени со пријатели што навистина не се прашуваме која може да биде лошата страна на општеството, а тоа е добрата страна на одењето соло – не мора да се консултирате со никого, усогласете ги обврските , желби и очекувања или да проверите нечии чувства освен вашите. Ако барате партнер, знајте дека некој многу полесно ќе ви пријде ако сте сами отколку опкружени со куп пријатели.

6. Правете работи кои навистина ве возбудуваат
Ако сè уште не можете да замислите дека седите некаде сами додека се обидувате да се преправате дека сте добро, а не сте, направете нешто што ве прави многу возбудени. Можеби има некој филм што го чекавте со години, нов музејски амбиент или изложба што планирате да ја посетите. Ако сте доволно ентузијасти за тоа, нема да имате време да размислувате за непријатностите.

Прегледи:
221
Објавено на:
23.01.2022