Категории

Сите благодети кои МАСЛОТО ОД ГРОЗЈЕ му ги нуди на вашата кожа

Како му користи маслото од грозје за вашата кожа? – Дали знаевте дека многу од маслата што ги користите за да ги подготвите вашите омилени јадења може да се користат и за нега на вашата кожа?

Со помош на некои од нив, можете да лекувате сува кожа, да ги ублажите штетите од сончевите зраци и да ги елиминирате запушените пори. Маслото од семе од грозје е едно од тие масла. Бројни студии потврдуваат дека благодарение на неговите хранливи својства. Локална примена на масло од семе од грозје, без разлика дали се користи за масажа или хидратација, може да ги намали акните и хиперпигментацијата.

Хидратација на кожата и намалување на сувоста
Сувата кожа е чест проблем и кај возрасните и кај децата, со најчести причини употребата на топла вода за капење, сапуни и детергенти. Овие производи ги отстрануваат природните масла од кожата и доведуваат до нејзино нарушување. Кожата станува сува, ја губи својата еластичност и се јавува чешање и нежност. Нанесувањето на масло од грозје на кожата на лицето и телото помага да се одржи нејзината влага, носејќи со себе смирувачки ефекти.

Бидејќи има антимикробни својства, маслото од семе од грозје помага да се спречи таложење на бактерии кои можат да доведат до запушување на порите и појава на акни. Исто така, ова масло содржи соединенија и масни киселини кои помагаат во заздравувањето на лузните и трагите оставени од акните на лицето. Бидејќи не е тешко масло, погодно е и за чувствителна кожа, па дури и за мрсна кожа во помали количини.

Помага со оштетување на кожата предизвикана од сонцето
Ако сте биле изложени на сонце подолго време и вашата кожа претрпела штета, најдоброто решение е во поглед на маслото од грозје. Содржи бројни антиоксиданти како витамин Е, фенолна киселина, каротеноид, танин и има антиинфламаторни својства. Благодарение на неговата способност да се брани од оксидативен стрес, маслото од грозје го подобрува изгледот на кожата која е изложена на сонце подолго време.

Прегледи:
75
Објавено на:
21.01.2021