Сјајна шминка за очи: 30 примери на ѕвезди кои вреди да се земат за пример

Погледнете ја шминката на Џенифер Лопез, Алесандра Амброзио, Џиџи Хадид и други познати личности кои знаат како да „запалат искра“ во очите!

Имате важен настан пред вас и сакате да заблескате? Направете го тоа со сјајна шминка за очи: ќе ви помогне да го „отворите“ изгледот и да изгледате како да сте ги „истакнале“ однатре.

 

Како да направите сјајна шминка за очи? Ваш главен помошник се златни, бисерни и сребрени сенки кои можете да ги нанесете со апликатор, четка или дури и со врвот на прстите. Изберете интензитет на сјај во зависност од настанот. Нема потреба од премногу сјај за забава.

 

Во текот на денот, доволно е да се „исчистат“ очните капаци и лесно да се допре внатрешниот агол на окото – познатиот шминкер Пат Мекграт уверува дека благодарение на овој трик целото лице веднаш ќе се „освежи“. Покрај тоа, користете виткач за трепки и маскара – за да добиете експресивен изглед. Но, заборавете на сјаен кармин (особено при дневна шминка). Изберете голи нијанси – како повеќето хероини во наш избор.

 
Коментари

[fbcomments]