Категории

Слабејте и додека спиете

Дали знаевте дека постојат и пет мали трикови кои можат да ви помогнат во оваа борба, и тоа дури додека спиете?

Повеќето експерти велат дека вечерата пред спиење не е препорачлива, но според најновите истражувања мала ужина пред спиење всушност може да помогне во губењето на килограмите. Луѓето кои пред спиење ќе испијат шејк од 150 протеински калории, 30-60 минути пред спиење, го забрзуваат својот метаболизам и со тоа го поттикнуваат губењето на килограмите.

Спиењето покрај уклучен телевизор, ламби или било кој друг извор на светлина влијае врз лош сон. На организмот му е потребна одредена доза на сон за да се ослободи од стресот и да се опушти. На сите нас ни е познато дека стресот негативно влијае врз нашиот метаболизам. Затоа, изгасете ги апаратите, спуштете ги ролетните и наспијте се.Подгответе здрав оброк за наредниот ден. Кога наутро ќе се разбудите, тоа се работите кои обично ве мрази или заборавате да ги направите, а клучни се ако сакате да водите здрав живот.

Прегледи:
429
Објавено на:
12.01.2016