Категории

Смути со банана и ѓумбир: Го подобрува варењето на храната и ги топи масните наслаги на стомакот!

Ви предлагаме да ја пробате оваа напивка за која сме сигурни дека ќе има позитивни ефекти врз вашето здравје

 

Постојат многу вештачки напивки за слабеење на денешниот пазар на здрава храна, а повеќето од овие додатоци не се ефикасни и се штетни за здравјето.

Поради ова, многу луѓе користат природни напивки.

 

Состојки:

  • 2 лажици мелено семе од лен
  • 85 грама замрзнати боровинки
  • 1 замрзната зрела банана
  • 1 лажица рендан ѓумбир
  • 115 грама спанаќ
  • мраз

 

Подготовка:

Избчендирајте ги сите состојки додека не ја добиете посакуваната структура.

Пијте го за појадок или како меѓуоброк.

Хранливи вредности:

 

Бананата е богата со калиум, растителни влакна, природен шеќер и антиоксиданти, кои обезбедуваат енергија и придонесуваат за рамнотежа на шеќерот во крвта. Го подобрува варењето на храната и му овозможува на телото ефикасно да ги апсорбира сите хранливи материи од храната.

Ѓумбирот го намалува апетитот и го забрзува метаболизмот.

Прегледи:
461
Објавено на:
04.12.2019