Категории

Сок од целер – Чудесен напиток за здравјето кој морате го вметнете во вашата исхрана

Редовното консумирање сок од целер помага во детоксикација и го одржува телото хидрирано!

Целерот е чест „гостин“ на вкусни салати и е додаток на разни јадења. Експертите тврдат дека сокот од ова растение е многу корисен за здравјето. Богато е со витамини А, Ц и К, но и калциум, магнезиум, фосфор и калиум. Во исто време, има малку шеќер и богат е со антиинфламаторни антиоксиданти! Покрај тоа:

Лечи несоница
Сокот од целер е задолжителен пијалок против несоница, особено кога не сте особено наспани. Присуството на магнезиум и есенцијални масла го прави ефикасен во обезбедувањето на здрав сон.

Богато е со антиоксиданти
Сокот од целер помага во намалување на воспалението во телото, бидејќи е богат со антиоксиданти како што се кофеинска киселина, р-кумарична киселина и ферулна киселина, кои помагаат во намалување на оксидативниот стрес.

Ја прави кожата сјајна
Сокот од целер е полн со основни хранливи состојки како што се фолати, витамини А, Б, Ц и К кои помагаат да се подобри здравјето на кожата и да се обезбеди беспрекорна и чиста кожа. Ја храни кожата и ја прави сјајна.

Помага при слабеење
Сокот од целер има малку шеќер и е богат со растителни влакна, што го прави еден од најдобрите пијалоци за оние кои ја следат низата. Откако ќе испиете сок од целер, ќе се чувствувате сити и ова чувство на ситост ќе ве спречи да се прејадете.

Здрава коса
Пиењето сок од целер помага да се одржи косата здрава и силна. Има висока содржина на вода, што го прави ефикасен во подобрувањето на квалитетот на косата и спречување на сувоста. Присуството на витамин А во сокот од целер помага во лекување на првут и негување на корените на косата.

Прегледи:
36
Објавено на:
21.02.2021